Mezuniyet daha çok bayanlar için düğünlerinden önceki en önemli günleridir. Bu özel gün için oldukça fazla alternatif olmasına rağmen bayanlar bu konuda tercih yaparken yanılmaktadırlar. Aylar öncesinden planlar yapılmasına rağmen elbise alma işi hep en sona kalmaktadır.

Öncelikle olarak ilk dikkat etmeniz gereken nokta elbisenizin yaşınıza uygun olmasıdır. Yaşınızı olduğundan büyük veya küçük gösterecek modellerden uzak durmalısınız. Lise veya üniversite mezuniyeti olması elbise seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer detay. Mezuniyet elbise modelleri arasında kısa modeller veya uzun modeller tercih edebilirsiniz.  Özellikle düzgün bir fiziğe sahipseniz dar ve kısa modeller daha şık duracaktır. Pul-payet bu sene yerine daha düz modellere bırakmıştır. Bu modeller arasında göğüs dekolteli, dantelli ve tüllü modeller yer almaktadır.

Mezuniyet modasında bu sene uzun elbiseler en çok tercih edilen modeller arasındadır. Bu modeller de farklı dekolteler, taşlar ya da farklı detaylar kullanılabilir. Balık elbiseler en çok tercih edilen modeller arasındadır. Özellikle üstü ve altı farklı olarak tasarlanmış bu modeller son derece şık ve modern görünmektedir. Alt kısmı balık üst kısmı taşlı modeller, hem iddialı hem de zarif elbise modelleri arasındadır. Bu modellerin dışında düz ve şık modeller de tercih edebilirsiniz. Kumaşları daha esnek ve vücudu saran modellerin vücudu güzel olan bayanların tercihi olmalıdır. Omuz ya da sırt kısmında detaylar olan modeller daha çok sade ve şık olmak isteyen bayanların tercihi olmaktadır. Bu modeller renk olarak tek renkten yapılmaktadır.