Günümüzde çevre kirliliğinin de artmasıyla insanlar yaptıkları bütün faaliyetlerin çevreye olan olumsuz etkilerini düşünerek hareket etmeye başladılar. Plastik poşetlerden, pet şişelere kadar birçok zararlı maddeyi hayatından uzaklaştırmaya kadar giden bu durum insanların arabaları yerine bisikletlerini kullanmasıyla ve daha az et tüketmesiyle devam ediyor. Dünyamızı yeşillendirmek için sürek bu çabayı alkışlıyoruz. Peki diyetimizi yeşillendirmek için neler yapmalıyız?

  1. Yeşil Yapraklı Sebzelerle Beslenin

Diyetinizi sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek için yeşil yapraklı sebzeleri mutlaka beslenme düzeninize eklemeniz gerekiyor. Örneğin kıvırcık lahana gibi sebzelerin içerisinde bol miktarda K vitamini bulunmaktadır. K vitamini sayesinde vücuttaki iltihap azalır, kardiyovasküler fonksiyonları artırır. Bunu yanı sıra detoks özelliği ile toksinleri atmanıza yardımcı olur. Bu tarz bir beslenme çevre bilinciyle de ilişkilendirilebilir. Daha iyi yemek yediğiniz zaman kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve daha iyi kararlar alacaksınız.

  1. Organik Gıdalarla Beslenin

Yapılan çeşitli çalışmalara göre organik gıdalar sağlığınıza daha faydalıdır. Peki çevre sağlığı için durum nasıl? Geleneksel tarımda kullanılan yüksek miktarda zehirli böcek ilacı ve sentetik gübre çevreye ciddi zararlar vermekte ve toprağın yapısını bozmaktadır. Biriken bu kimyasallar seneler boyunca orada yetişen bitkilerin içerisinde sofralarımıza kadar gelmektedir. Bu nedenle sağlığımızın korunması için organik tarım önemlidir. Organik tarımın diğer bir faydası, hayvanları antibiyotikler kullanmadan iyileştirmesi ve büyütülmesidir. Bu sayede antibiyotiklere direnci bakterilerin oluşumu da önlenmiş olmaktadır.

  1. Kendi Sebzelerinizi Yetiştirin

Eğer bahçeli bir eviniz varsa ya da balkonunuz müsait büyüklükte ise, yiyeceğiniz sebzelerin bazılarını kendinizde yetiştirebilirsiniz. Buna imkan bulamıyorsanız semtinize yakın yerlerde bulunan çiftçi pazarlarından evinizin alışverişini yapabilirsiniz. İnsanların bahçelerinde yetiştirdiği sebzeleri alarak hem onlara destek olmuş olacaksınız (bu organik tarımı desteklemek anlamına da gelebilir) hem de sağlıklı sebzelerle hayatınızı, diyetinizi yeşillendirmiş olacaksınız.

Bu üç adımı uygulayarak dünyamızı daha yaşanabilir ve sağlıklı bir yer haline getirebiliriz. Her şeyden önce kendi sağlığımızı korumamız ve çevremize de bu faydalı alışkanlıkları kazandırmamız gerekiyor.