Doğuştan gelen bir yetenekmiş gibi her şeyi kafasına kazıyan ve anında ezberleyen insanlar olduğunı mutlaka farketmişsinizdir. Bunun bir sebebi de böyle insanların farkında olmadan çocukluğunda daha fazla kelimeye maruz kalmamalıdır. Uzmanlar 1 ile 7 yaş arasındaki çocuklara hatta yeni doğanlara bile kitap okumanın öneminden sık sık bahsediyorlar. Çünkü farkında olmadan alt benliğimiz de ne kadar fazla kelime biliyorsak hafızamızda o kadar güçlü ve kuvvetli oluyor. Peki böyle bir çocukluk geçirmediyseniz yapacak bir şey yok mu? Elbette var, işte hafızanızı güçlendirmenin 3 kolay yolu;

Besinler İle Hafıza Güçlendirme

Elbette dışarıdan müdahalelerden önce yapacağınız en önemli şey içten müdahale etmek. Bedenimize gerekli miktarda besin almadığınızda bize uyarı verir. Bunun en önemli parçalarından biri de şüphesiz ki beynimizdir. Beyni besleyip güçlendiren besinlerin başında kuruyemişler, ceviz, badem gibi yağlı besinler gelmektedir. Ayrıca Omega 3 Omega 6 ve balıkta bulunan B vitaminleri de beyni oldukça güçlendirmektedir. Sizde bu besinlerden düzenli miktarda tüketerek hafızanızın güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Ezber Geliştirme

Eğer aklınızda bugüne kadar hiçbir şey tutmadıysanız veya gerekli olmadıkça ezber yapmadıysanız hafızanızım da güçlenmesini bekleyemezsiniz. Yeni bir dil öğreniyorsanız, yeni bir bilgiyi beyninize istiflemek istiyorsanız bunun ilk kuralı nasıl ezber yapacağınızı araştırmamanızdır. Her insanın ezber şekli farklı olabilir. Kimisi renklerle hatırlarken kimisi de yazdığı yazıyı asla unutmaz. Kendinizi tanıyarak işe başlayayın, sizin hafızanız hangi bilgileri nasıl depo edebiliyor?

Ses Kayıtları

Öncelikle uyarmalıyız ki bu yöntemi çok gerekmedikçe kullanmanızı öneriyoruz. Fakat insan zihni uyurken bile daima tetiktedir ve gelen sesleri algılamaktadır. Eğer zorunlu olarak ezberlemek istediğiniz bir bilgi var ise gece uyurken ses kayıtlarını dinleyerek bu bilgilerinin beyninize yerleşmesine yardımcı olabilirsiniz.