3 Farklı Bebek Maması Tarifi

Anne adayları bebeğiniz 6 ile 8 aylık olduktan sonra yavaş yavaş yeni mama denemelerine geçmeniz gerekiyor. Bebek maması yapmak için doğru yöntemi bulmak, doğru içerikleri bir araya getirerek besin öğelerini tamamlamak ve en önemlisi bebeğinizin mamasını doğru koşullarda saklamak çok önemlidir. Yazımızda bebeğiniz için yapabileceğiniz 3 farklı mama tarifinden bahsettik keyifli okumalar..

Elma Püresi

Çoğu bebeğin en sevdiği mamalardan biri olan elma püresi bebeğiniz için doğru bir başlangıç maması olacaktır. Bu mama için sadece elmaya ihtiyacınız olacak. Elmanın kabuğunu soyduktan sonra bir tencereye koyun ve üzerine bir taşım su geçecek kadar kaynamaya bırakın. Kaynayan ve yumuşayan elmayı bir kap ile süzdükten sonra hafif yumuşamasını bekleyin. Yumuşadıktan sonra bir çatal yardımıyla elmayı püre haline getirin. İsterseniz içerisine farklı meyvelerde ekleyerek daha vitaminli hale getirebilirsiniz. Örneğin armut, elma püresine çok yakışacak ikinci bir meyvedir. Armutun da aynı şekilde kabuklarını soyup haşladıktan sonra ezerek püre haline getirmeniz yeterlidir.

Bezelye Püresi

Vitamin ve protein bakımından oldukça zengin olan bezelye bebeğiniz için harika bir mama alternatifİ olacaktır. Bunun için organik bezelye bulmanız çok önemlidir. Yumuşak, yeşil ve organik bezelyeleri kabuklarından çıkardıktan sonra iyice haşlayın. Yumuşadıktan sonra mikserden geçirin ve içerisinde tortu kalmamasına dikkat edin. Bazı bezelyelerin dışındaki kabuk biraz daha sert olabiliyor. O yüzden parmaklarınız yardımı ile püreyi iyice ovalaldıktan sonra içerisinde herhangi bir kabuk kalmadığından emin olun. Bebeğinizin çiğneme kapasitesine göre püreyi biraz daha parçalı bırakabilir veya daha kremsi hale getirebilirsiniz. İsterseniz bezelye püresinin içine 1 tatlı kaşığı devam sütü de ekleyebilirsiniz, bu mamasının daha zengin olmasına yardımcı olur.

Avokado Püresi

İçerisinde 27 farklı vitamin ve protein bulunan avakado bebeğiniz için oldukça besleyici bir mama çeşidi olacaktır. Bunun için olgunlaşmış 1 adet avokadoyu iyice ezdikten sonra içerisine birkaç taze nane ekleyebilirsiniz. Naneleri mikserden geçirdikten sonra iyice ezildiğine ve parçalı kalmadığına emin olun. İsterseniz bu mamanın içerisine de bir iki tatlı kaşığı kadar devam sütü veya kendi sütünüzden ekleyebilirsiniz. Böylece mamanız daha proteinli besleyici ve doyurucu olacaktır. Bu yöntemler ile birçok farklı meyve ve sebzeyi püre haline getirerek bebek mamasına çevirebilirsiniz. Bebeğinizin hangi lezzette mamaları sevdiğini zamanla keşfederek daha orijinal ve bebeğinizin damak tadına uygun mamalar geliştirebilirsiniz.