3 Sağlıklı Ara Öğün Tarifi

Sağlıklı, dengeli ve dinamik bir hayatın olmazsa olmazlarından sağlıklı beslenme ara öğün seçenekleri ile sizi günden güne daha da teşvik edecektir. Sağlıklı beslenirken düşük kalorili ama besleyici ara öğün tariflerinden faydalanabilirsiniz. Eğer siz de sık sık acıkıyorsanız ve ara öğünlerinizde kilo yapacak şeyler yemek yerine sizi dengeleyecek bir sonraki öğününüze kadar tutacak atıştırmalıklar arıyorsanız doğru yerdesiniz! İşte sağlıklı ara öğün seçenekleri;

1- Kuruyemiş Barı

Kuruyemişler içerdekileri yağ asitleri ve besleyici içerikleri ile sağlıklı bir hayatın olmazsa olmazlarından. Ara öğün seçeneği olarak oldukça iyi bir tercih olacaktır. Fakat sıradan bir şekilde kuruyemişleri tüketmek sizi sıkıyor ise kendi sağlıklı kuruyemiş barınızı yapabilirsiniz. Bu tarifimiz hem besleyici hem de enerji verici olacaktır. İstediğiniz kuruyemişleri bir miktar üzüm pekmezi ile birleştirin üzüm pekmezini bir süre kaynattıktan sonra kıvamının koyulaştığını göreceksiniz. İçerisine istediğiniz kuruyemişleri koyun ve hafif soğuduktan sonra yağlı kağıt veya streç film yardımı ile şekil vererek buzdolabında saklayın. Ertesi gün bol enerjili protein barınız hazır! Afiyet olsun!

2- Ev Yapımı Kefir

Probiyotikler hayatımızın olmazsa olmazlarından. Sağlıklı bir bağırsak faunası için tüketeceğiniz en faydalı içeceklerden biri de şüphesiz kefir. Marketlerde satılan kefirlerin doğallığından emin olamıyorsanız evde kendi kefirinizi mayalayabiliriniz. Kefir mayalamak için ilk olarak minik karnıbahar şeklinde olan kefir mayalarına ihtiyacınız olacaktır. Bu kefir mayalarını sütün içine atarak birkaç gün beklettikten sonra mayalandığını gözlemleneceksiniz. Ara öğünlerde kefir tüketerek enerjinizin yerine gelmesini de sağlayabilirsiniz.

3- Sağlıklı ve Lezzetli Tost Tarifi

Elbette sıradan bir tost tarifi vereceğimizi düşünmüyorsunuz herhalde.. Bu tostumuz özellikle tatlı ihtiyacını gidermek isteyenlere geliyor! Bir dilim kepek ekmeği çok az tereyağı ve ev yapımı fıstık ezmesi yanında da muz! Kepek ekmeğini kızarttıktan sonra üzerine bir miktar tereyağı gezdirin ve fıstık ezmesini ekmeğin üzerine sürdükten sonra muzu ezerek sürün. İşte tatlı mı tatlı lezzetli ve sağlıklı tost tarifiniz hazır!