Çorba Türk mutfak kültüründe ana yemekten önce olmazsa olmaz adımlardan biri. Uzmanlar çorba kültürünün insan sağlığı için oldukça önemli olduğunu söylüyorlar. Midemize giren ilk besinin sıvı bir ürün olması, besleyici olması hem bağırsak sağlığımız için hem de midemiz için oldukça faydalı. Bu soğuk kış günlerinde hem içinizi ısıtacak hem de sizi hastalıklara karşı koruyacak, direncinizi artıracak birbirinden sağlıklı 3 çorba tarifini paylaşalım istedik, keyifli okumalar..

Yeşil Sebze Çorbası

Bu çorba aslında klasik tüm çorbaların mantığı ile aynı şekilde hazırlanıyor, tek farkı bulabildiğiniz yeşilliği çorbanın içine bolca eklemeniz. Brokoli, ıspanak, hatta kereviz..Eğer seviyorsanız kereviz sapını bile rondodan geçirerek çorbanın içine ekleyebilirsiniz. Biraz tereyağı ve un ile kavurduğunuz yeşil sebzeleri güzel bir tavuk suyu ile birleştirin, işte size besleyici ve bağırsak hareketlerini arttırıcı harika bir çorba.

Etli Mercimek Çorbası

Mercimek çorbası birçoğumuzun favorisi. Kırmızı, yeşil ve sarı olmak üzere birçok çeşit mercimek çorbası bulunmakta. Fakat bunların içinde en faydalı olanlarından biri de sarı mercimek çorbası. Çorbayı daha besleyici hale getirmek için ister et suyu ile birlikte yapabilirsiniz isterseniz etin direk kendisini çorbanın içine katabilirsiniz. Böylece hem protein almış olacaksınız hem de mercimeğin içindeki B, D vitamininden faydalanmış olacaksınız.

Olmazsa Olmaz Tarhana

Tarhana geçmişten günümüze en besleyici çorbaların başında yer almaktadır. içeriğinde peynir, peynir altı suyu domates ve maya bulunduğundan bünye güçlendirici ve probiyotik bir çorbadır. İçine sarımsak ve soğan koyabilirsiniz. Sarımsak kış günlerinde direncinizi artıracak ve hastalıklara yakalanma olasılığını da düşürecektir. Eğer seviyorsanız çorbanın içine bir miktar pul biber de atarak metabolizmanızı da hızlandırabilirsiniz.