Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp krizi orta yaş üstünü hedef alıyor gibi görünse de genç bireylerde de bu oran azımsanmayacak kadar çoktur. Özellikle yoğun stres altında çalışan, bedenen yorulan ve yüksek heyecan yaşayan genç bireylerde de kalp krizi meydana gelebilir. Hatta düzenli olarak spor yapan birçok kişinin de kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdiği bilinmektedir. Peki kalp krizi belirtileri nelerdir?

Göğüs ve çevresinde yeri tam belli olmayan bir ağrı, sızı ve elektrik çarpması şok gibi hissedilen acıdır. Kalp krizi sadece kalbin çevresinde olmaz. Sağ veya sol omuzdan da bu acı ve sızı kendini belli edebilir. Hareket etmekte zorlanma, kasların bir anda kasılarak hareket kabiliyetinizi sınırlandırması, şok tarzı gidip gelen dalgalı acılar kalp krizinin en büyük göstergelerindendir..

Kalp krizi ağrısı 15 ile 30 dakika arası sürebilir. Kalp krizi geçiren kişide terleyeme veya üşüyerek soğuk bir şekilde terleme gözlemlenebilir. Nefes almakta zorlanır bunalır ve üstündekileri çıkartmak ister. Fakat bunlar bilinen en büyük belirtilerdir. Bazen kalp krizi ortada hiçbir neden olmaksızın da gerçekleşebilir. Hatta kişi kalp krizi geçirdiğini anlamayabilir.. Kalp krizine neden olan unsurlar arasında stres, yoğun çalışma temposu, dinlenememe sağlıksız beslenme ve yüksek heyecan gelmektedir.. Eğer yukarıda saydığımız belirtilerden birini veya birkaçını kendinizde hissediyorsanız ilk olarak rahat nefes alabileceğiniz bir pozisyonda oturun, daha sonra dinlenmeye başlayın ve olabildiğince boyun bölgenize açıkta bırakacak şekilde gömleğinin yakasını açın. Bir yerlere yetişmeye birilerini aramaya yokuş veya merdiven çıkmaya çalışmayın. Mümkün olduğunca oturduğunuz yerde dinlenmeye özen gösterin. Eğer uzun süredir sigara içiyorsanız diyabet hastalığınız varsa obeziteye sahipseniz 65 yaşını geçmiş iseniz ve yoğun stres altında çalışıyorsanız kalp krizine yakalanma riskiniz çok daha fazladır. Kalp krizine yakalanma riski aileden aileye de değişmektedir. Bazen kalıtsal nedenler de erken yaşta kalp krizi geçirme riskinizi tetikleyebilir.