Özellikle temizlik için fazla vakit ayıramayanların, çalışan kişilerin ve annelerin oldukça işine yarayacak 5 adımda kolay temizlik önerileri ile sizlerleyiz. Yazımızda etkili ve pratik temizlik yöntemlerinden bahsedeceğiz keyifli okumalar.

1- Ayak Altındaki Eşyaları Kaldırın

Hızlı ve etkili bir temizlik için ilk olarak yerde bulunan eşyaları kaldırmakla işe başlayın. Sandalyeleri masanın üstünde ters çevirin, yerde bulunan oyuncak, aksesuar gibi eşyaları kategorize yerlerine yerleştirin. Böylece süpürmek için gerekli büyük alanı elde etmiş olacaksınız ve evi süpürürken bunlarla uğraşmak zorunda kalmayacaksınız için daha hızlı bir temizlik yapmış olacaksınız.

2-Derinlemesine Temizlik

Yerdeki eşyaları aldığınıza göre artık derinlemesine temizliğe hazırsınız demektir. Hızlı ve pratik bir temizlik için süpürgeninizin en güçlü tuşununu değil bir önceki modunu seçebilirsiniz. Böylece halıya fazla güç uygulamanıza gerek kalkmayacak. Diğer bir süpürge önerisi ise halılarınızı süpürürken kıllardan arındırmak için fırça başlığı takmanız. Böylece özellikle evde hayvan besliyorsanız tüm kıllardan kurtulmuş olacaksınız.

3-Toz Almayı En Sona Bırakın

Temizlik ile yapılan en büyük yanlışlardan biri de önce tozları aldıktan sonra evi süpürmektir. Bu tozların tekrar havaya kalkmasına neden olur ve hali hazırda nemli olarak sildiğiniz eşyaların üzerine tüm tozlar tekrar gelir. Bunun önüne geçmek için evinizi süpürdükten ve eşyaları kategorize edip yerine yerleştirdikten sonra en son tozları almalısınız. Böylece eşyalarınızın üstü temiz kalacak..

4- Tuvalet ve Banyo Temizliği

Genel anlamda evi süpürmeyi, tozlarını almayı bitirdiğinize göre artık hızlı bir şekilde tuvalet ve banyoya geçebilirsiniz. Tüm bu süreçte aslında ilk olarak klozet ve banyonuzu ozonlayıp bırakırsanız bu sürede Kirler çözülecek ve geri döndüğünüzde sadece durulamanız yeterli olacaktır. Bu size zaman kazandıracak ve daha derinlemesine temizlik yapmamızı yardımcı olacak.

5-Son Adım Yer Temizliği

Tüm evde oradan oraya koşuşturmanız bittiğine göre son olarak viledanın içine bir miktar sirke ve biraz yüzey temizleyici dökerek tüm evi baştan aşağı silebilirsiniz. Sirke hem pozitif enerji yayar hem de parkelerinizi parlatırken böceklerin barınmasına da engel olur. Bir kova suya küçük bir ölçek sirke damlatarak iki haftada bir yüzeylerinizi sildiğinizde farkı göreceksiniz.