Ayakkabılarınızı Temizlemenin 4 Pratik Yolu

Mevsim başlarında veya mevsim sonlarında ayakkabılarımızı dolaplara kaldırıyoruz, kaldırırken ayakkabılarımızı temiz bir şekilde istiflemek, bir sonraki mevsimde rahat bir şekilde çıkartıp giyebilmemiz açısından oldukça önemli.. Eğer sizde sıkça ayakkabılarınızı temizliyorsanız ve temiz ayakkabılar giymekten hoşlanıyorsanız bu öneriler eminiz ki çok işinize yarayacak! İşte özellikle beyaz spor ayakkabıları temizlerken çok işinize yarayacak 4 farklı ayakkabı temizleme yöntemi, keyifli okumalar..

1- Diş Fırçasından Yardım Alın

Özellikle beyaz spor ayakkabılarınızı temizliyorsanuz diş fırçasından yardım alarak ufak noktalara bile ulaşabilirsiniz. Kullanmadığınız bir diş fırçasını bir miktar temizleyiciye batırdıktan sonra ayakkabılarınızın leke olan kısımlarını ovabilirsiniz. Diş fırçası hem hassas olduğundan ayakkabılarınız zedelenmeyecektir hem de en küçük noktalara bile girerek kir lekelerini kolayca çıkarmanıza yardımcı olacaktır. En ufak noktalardaki kirleri bile derinlemesine temizleyebilirsiniz.

2-Karbonat İle Hijyen Sağlığı

Ayakkabılarınızın kokusundan şikayetçi iseniz ve ayakkabılarınızı yenilemek, ferahlatmak, temizlemek istiyorsanız yardım alacağınız ilk doğal içerik karbonat! Karbonatın bakterilerin üremesini engelleyici ve koku giderici özelliğinden faydalanabilirsiniz! Bunun için ayakkabılarınızın içine bir miktar karbonat döküp üzerine birkaç damla lavanta yağı damlatılarak bir süre bekletin, bu ayakkabının içindeki tüm kokuyu söküp atacaktır! Birkaç saat sonra ayakkabının içine karbonatı ters çevirerek dökün ve yenilenmiş ayakkabılarınızın tadını çıkartın.

3- Doğal Leke Giderici

Ayakkabılarınızın yüzeyindeki lekeleri ne yaparsanız yapın çıkartamıyorsanız yine karbonattan yardım alabilirsiniz. Bir miktar karbonatı su veya soda ile ıslattıktan sonra diş fırçasının üzerine alarak beyaz spor ayakkabılarınızı ovalamaya başlayın. Kısa süre sonra çıkarması en zorlu lekelerin bile kolay bir şekilde çözüldüğünü farkedeceksiniz. Üstelik ayakkabılarınızı zarar vermemiş olacaksınız. Kimyasal işlemler ile ayakkabılarınızın rengi atabilir, bu şekilde ayakkabılarınızı rengi atmadan doğal bir şekilde temizlik sağlayabilirsiniz.

4- Yağ İle Bakım

Eğer kösele tarzı veya rugan tarzı ayakkabılar kullanmaktan hoşlanıyorsanız şüphesiz en sinir olduğunuz şeylerden biri de ayakkabılarınızın çokça toz tutması ve matlaşmasıdır. Rugan ayakkabılarınızı parlaması için bir miktar zeytinyağını bir bezin üzerine dökerek ayakkabılarınızı silin. Bu hem ayakkabınızın cilası olacak ayakkabılarınızı pırıl pırıl parlatacaktır hem de üzerine toz ve tüy yapışmasın engelleyerek uzun süre daha temiz bir şekilde kullanmanızı sağlayacaktır. Bu yöntem ile hem deri ayakkabılarınızı temizleyebilirsiniz hem de rugan ve kösele tarzı ayakkabıları temizleyebilirsiniz.