Lens Kullananların Dikkat Etmesi Gereken Önemli Noktalar

Gerek estetik açıdan göz renginizi değiştirmek daha farklı bir insan haline bürünmek için, gerek ise sağlık açısından lens kullanıyor olabilirsiniz. Lens kullanırken dikkat etmeniz gereken püf noktalarını yazımızda derledik, keyifli okumalar..

Kontakt Lens ve Hijyen İlişkisi

Lens kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta hijyenik olmaktır. Parmaklarınız yardımıyla lensi gözünüze yerleştirdiğinizden dolayı tırnaklarınızın uzun olmamasına dikkat edin. Tırnak içinde oluşan bakteriler çok kolay bir şekilde lens yardımı ile gözünüze transfer olabilir. Bu da gözünüzde ciddi enfeksiyonlara neden olacağı gibi aynı zamanda lensi takıp çıkartırken göz kürenizin zarar görmesine, zedelenmesine neden olabilir. Bunun önüne geçmek için mümkün olduğunca kısa tırnaklar kullanmanızı öneriyoruz.. Böylece lensi takıp çıkartırken çok daha konforlu bir şekilde takıp çıkartabileceğiniz gibi aynı zamanda gözünüze bakteri transferinide minimuma indirmiş olacaksınız..

Ellerinizi Antibakteriyel Sabunlar İle Dezenfekte Edin

Ayrıca söylememize bile gerek yok. Lens takılmadan evvel mutlaka ellerinizi hijyenik hale getirmek için sabun ile 4-5 dakika ovalayarak yıkamalısınız. Ellerinizi yıkamadığınız takdirde hiçbir şekilde lensi gözünüze yerleştirmemeli veya çıkartmaya çalışmamalısınız. Bu göz sağlığınızı yakından etkileyecek ciddi bir reaksiyona yol açabilir. Lens kullanırken lens kabının temizliği de bir o kadar önemlidir. En azından iki günde bir lens suyunun değiştirilmesi, lens kabının tüysüz bir bez yardımı ile kurulanarak yeni lens solüsyonunun içerisine dökülmesi gerekmektedir. Bu şekilde lensinizi daha uzun süre kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda lens kabının hijyeni açısından da oldukça önemlidir.

Lens Bakımını İhmal Etmek Göz Sağlığınızı Yakından Etkiler

Lens kullanımında dikkat edilmesi gereken püf noktaları yazımızda detaylı bir şekilde sıraladık. Siz de bu kurallara dikkat ederek lenslerinizin kalitesi bozulmadan çok daha uzun bir süre kullanabileceğiniz gibi göz sağlığınızı da koruyabilirsiniz. Basit gibi görünen fakat ciddi sonuçlara neden olabilen lens kullanım hatalarını yapmayarak göz sağlığınızı koruyabilirsiniz. Unutmayın birçok kişi yanlış lens kullanımından dolayı gözlerini bile kaybedebiliyor. Göz enfeksiyonlarına neden olmaması için lens kullanımı önerilerini mutlaka dikkate almalısınız, hijyene ekstra önem vermelisiniz.