En Çok Tercih Edilen Maskara Çeşitleri 

 

Kadınların vazgeçemediği kozmetik malzemelerinden biri de maskaralar. Maskara gözleri daha aydınlık, daha uyanık, daha büyük gösterdiği gibi tüm makyajların da tamamlayıcısı. Hatta çoğu zaman kadınlara birkaç makyaj malzemesi seçecek olsanız bu hangisi olurdu diye sorulduğunda genellikle cevap maskaradan yana oluyor. Peki makyajımız için bu kadar önemli olan kozmetik malzemesinde en popüler maskara çeşitleri hangileri? En çok nasıl maskaralar tercih ediliyor? Gelin birlikte göz atalım, keyifli okumalar. 

En çok tercih edilen maskara çeşitlerinin arasında elbette kirpikleri tek tek ayıran maskaralar yer alıyor. Kirpikleri tek tek ayıran, birbirine yapışmasını önleyen maskaraların fırçası genellikle sert, silikon forumdaki fırçalardan oluşuyor. Böylece kirpikler birbirine yapışmıyor, tek tek ayrılıyor ve daha gür bir görünüm ortaya çıkıyor. 

Kirpikleri kıvıran maskaralar 

Kirpiklerin yeterince kıvrık olmaması uzunluğunu belli etmesini engelliyor. Bunun önüne geçmek için hem kirpik kıvırıcılardan faydalanıyoruz, hem de kirpiklerimizi halihazırda daha kıvrık tutacak maskaralara yöneliyoruz. En çok tercih edilen markalardan biri de kirpikleri kıvıracak formdaki, kaşık formdaki fırçalar. Tıpkı bir kaşığı anımsatan formları kirpiklerin en baş ve en uç kısmındaki en ince kıllara kadar kavrıyor ve onları yavaşça yukarı doğru kaldırıyor. Suya dayanıklı olanları ise bu formun tüm gün kalmasını sağlıyor. 

 

Suya dayanıklı maskaralar 

Bir önceki maskara çeşidinde belirttiğimiz gibi suya dayanıklı maskaralar kirpiklerin formunu gün boyu daha sert ve daha net bir biçimde korumasını sağlıyor. Tere, akmaya, ağlamaya, yağmura kısacası tüm doğa olaylarına karşı dayanıklı olan bu maskaralar özellikle yaz aylarında sıklıkla tercih ediliyor. Eğer sizde maskaranınzın gün içerisinde akmasından, leke bırakmasından şikayet ediyorsanız suya dayanıklı maskaraları tercih etmelisiniz. 

 

Dolgunluk ve volüm veren maskaralar 

Kirpikleriniz zaten yeterince uzun, yeterince kıvrık, fakat gür görünmüyor ise tercih etmeniz gereken maskara çeşidi volüm yani kirpiklere hacim veren maskaralardır. Kıl formdaki bu maskaraların tombul bir ucu vardır. Bu tombul uç sayesinde tüm kirpikleri kavrar ve en önemlisi kirpikleri biraz daha yoğun bir şekilde maskara yüklemesi yaparak kirpiklerimizi daha dolgun, hacimli tıpkı takma kirpik uygulamış gibi gösterir. İkinci veya üçüncü katı uyguladığınızda ise gece makyajında dahi kullanabileceğiniz takma kirpik görünümünüz hazır. Yazımızda en çok tercih edilen maskara çeşitlerinden bahsettik. Sizde beklentilerinize, kirpik tipinize göre en ideal maskara çeşidini kozmetik marketlerde bulabilirsiniz.