Açlık Krizleri ve Kan Şekeri Düşmesi İle Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

 

Günlük olarak kendinizi sık sık uykulu hissediyorsanız, kendinizde işinizi bitirecek enerjiyi bulamıyor, hatta sık sık baş dönmesi problemi ile karşılaşıyorsanız büyük ihtimalle açlık krizine giriyor veya kan şekeriniz düşüyor olabilir. Açlık krizine girmenizin en büyük sebebi sabah kahvaltı yapmamanızdır. Günün en önemli öğünlerinden biri olan kahvaltı öğünü atlandığında maalesef gün içerisinde enerjisizlik problemi ile birlikte algıda zorlanma ve günü bitiremeden enerjinin tükenmesi durumları ile karşılaşılıyor. Bu yüzden her ne kadar kulağa klişe gibi gelse de evden asla kahvaltı yapmadan çıkmayın..

Gün içerisinde kan şekerinizin düşmesinin bir diğer nedeni de kahvaltı yapmamanızdır.

Kahvaltı yapmadığınız da her ne kadar ara öğünleri atlamasanız bile vücudunuz bunu tolere edemiyor ve kan şekerinin düşmesi ile birlikte hafif bir baş dönmesi halsizlik baş gösteriyor. Hatta bunun sonucunda uykuya varana dek o kadar halsiz kalıyorsunuz ki gün bitmek bilmiyor. Peki ama kahvaltı dışında ara öğünleri ne ile yapmalı? Ara öğünleri yaparken kilo almamaya ve sağlıklı bir şeyler atıştırmaya özen göstermelisiniz. Çantanıza atacağınız bir miktar kuruyemiş, ceviz, badem, fındık, fıstık ile ara öğünlerinizi geçiştirebilirsiniz. Şeker takviyesi için ise hazır paketlenmiş gıdalardan uzak durun. Bu gıdalar hem zararlı hem de uzun vadede kilo yapımına neden oluyor. Şeker takviyesi için meyvelerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca sizi anında doyuracak, anında enerji verecek ve açlık hissinizi bastıracak bazı özel meyveler bulunuyor. Örneğin bu meyvelerden biri elma..

Elma hem mide sıvısını dengeliyor, reflü oluşumunu engelliyor, mide yanmasını kontrol altına alıyor hem de içerdiği doğal şeker ile kendinizi daha zinde, daha enerjik hissetmenizi sağlıyor.

Eğer açlık hissini bir meyve ile bastırmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz bir diğer meyve ise muz. Muz hem mide sorunlarına iyi geliyor hem bağırsak faunasına lifli olduğu için düzenliyor hem de uzun vadede tok kalmanıza yardımcı oluyor. Gördüğünüz gibi birçok aperatif seçeneği bulunuyor. Elbette hazır paketlenmiş bazı gıdaların doğal olanlarını da tercih edebilirsiniz. Doğal enerji barları bunlardan bazıları. Doğal enerji barlarının içerisinde özellikle hurma, kuru meyveler ve kuruyemişler bulunuyor ise tercih edebilirsiniz. İçerisinde glikoz, fruktoz ve çeşitli zararlı kimyasal maddeler bulunmayan bu paketlenmiş gıdalardan birkaç tane çantanıza atarak kan şekeriniz düştüğünde anında dengeleyebilirsiniz. Siz de birkaç küçük noktaya dikkat ederek gününüzü daha verimli geçirebilir, gün sonuna dek enerjinizi stabil tutabilirsiniz.