Ağız ve Diş Sağlığı İçin 3 İpucu

Ağız ve diş sağlığınızı korumak için bakımını doğal yollardan yapmak istiyorsanız ve temiz içerikli ürünler kullanmak ilk önceliğiniz ise o halde bu yazı çok işinize yarayacak! Yazımızda Ağız ve diş bakımınızda kullanabileceğiniz pratik 3 ipucundan ve doğal bakım yöntemlerinden bahsettik, keyifli okumalar..

Yağ İle Gargara Yapın

Piyasada satılan asidik ve diş etlerine zarar veren gargaralar kullanıyorsanız ve bu tarz ürünler dişlerinizde hassasiyete yol açıyorsa o halde yağ ile gargara yapmayı deneyin! Birçok uzmanın görüşüne göre diş sağlığı için faydalı yağlar ile gargara yapmak hem dişlerin daha fazla parlamasına yardımcı oluyor hem de tartar oluşumunu önlüyor. Ağzınıza bir miktar saf zeytinyağını veya Hindistan cevizi yağını alarak 5 dakika boyunca gargara yapın, ardından tükürün. Bu işlemi her gün tekrarldığınızda dişlerinizde tartar oluşumu azalacak ayrıca dişlerinizin daha parlak ve daha beyaz göründüğünü gözlemleneceksiniz. Ayrıca saf zeytinyağı ağız içinde oluşan bakterilerin yok olmasına da yardımcı oluyor.

Ağız Kokusuna Karşı Karanfil Kullanın

Yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalayacak bir ortam yok ise ağzınıza birkaç adet karanfil alarak çiğneyebilirsiniz. Karanfil hem ağız içinde oluşan bakterilerin yok olmasına yardımcı olur, hem kan şekerini dengeler, hem de hoş kokusu ile ferahlık sağlar. Ayrıca dilinizde oluşan hassasiyeti ve ağız çevresinde oluşan minik yaraların tedavisi için de oldukça faydalıdır. Her gün yemekten sonra bir iki adet karanfili ağızda çiğneyerek hem hoş kokusundan faydalanabilirsiniz hem de ağızdaki bakterilerin yok olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Doğal Bir Diş Beyazlatıcı: ”Karbonat”

Diş beyazlatma işlemlerine dişlerinizin sağlığı el vermiyorsa ve diş etleriniz fazlaca sızlıyorsa o halde doğal yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Karbonat doğal bir diş beyazlatıcıdır! Haftada bir gün karbonat ile dişlerinizi fırçalarken diş etlerinize fazla karbonat getirmemeye özen gösterin. Ardından ağzınızı çalkalayın her hafta bir gün bu işlemi tekrar ettiğinizde aşama aşama diş renginin açıldığını ve daha beyaz dişlere kavuştuğumuzu gözlemleyeceksiniz. Eğer dişleriniz ve diş etleriniz hassas değil ise bu uygulamayı haftada iki güne çıkartabilirsiniz. Yumuşak bir diş fırçasıyla dişlerinizi fırçalamaya ve karbonattan dişlerinizi iyice arındırmaya özen gösterin. Aksi halde diş etleriniz ve dişlerinizde hassasiyet yaratabilir.