Ahşap Bakımı ve Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Evinizde ahşap malzemeleri kullanmayı sevenler buraya! Evinizde dekor ürünlerinde, tezgahlarda ve diğer ana malzemelerde ahşabı kullanmayı seviyorsanız, özellikle mutfak tezgahında, kesme tahtalarında ahşap malzemelerin temizliğini sağlamak da zorlanıyorsanız bu yazı tam sizlik. Yazımızda her türlü ahşap malzemenin bakımından ve daha uzun süre yeni kalmasının püf noktalarından, ahşapları parlak hale getirmenin püf noktalarından, doğal temizlik bileşenlerinden bahsedeceğiz, keyifli okumalar..

Mutfak alanında kullanılan ahşap kesme tahtaları ve tezgahlar nasıl dezenfekte edilmelidir?

Kesme tahtalarının ne kadar bakteri barındırdığını mutlaka duymuşsunuzdur. Kesme tahtalarını hijyenik hale getirmek için içeriğinde asidik maddeler bulunan ozon gibi maddeleri kullanmak çok önerilmeyen bir yöntemdir. Ahşap zaten gözenekli bir yapıya sahip olduğundan dolayı her şeyi emecektir. Bu yüzden doğal bir temizlik malzemesi ile ahşaplarınızı temizlemeniz çok önemlidir. Ahşap kesme tezgahlarını temizlerken ihtiyacınız olan üç doğal üründen bahsedelim. Tuz, karbonat ve limon. Tuz, karbonat ve limon bir arada kullanıldığında doğal bir asidik etki yaratır ve ahşap kesme tezgahlarınızı temizlemek için doğal bir madde elde etmiş olursunuz. Tuzun peeling etkisi karbonatın köpürmesi ve asidik bir maddeye dönüştürmesi ve limonun asitli haliyle ahşap kesme tezgahlarınızı çok kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. İnce ovaladıktan sonra durulama suyu ile hafif bir şekilde durulayın ve bir gece balkonda bekleterek iyice kurumasını sağlayın. Böylece ahşap kesme tezgahlarınıza ozon gibi asidik maddeler değdirmeden doğal bir şekilde temizliğini sağlayabilirsiniz.

Gelelim vernikli ahşap yüzeylerin bakımına. Bu tarz ahşap yüzeylerde ayda veya yılda bir kez cila yapmak, ahşaplar için özel olarak üretilmiş ürünler ile temizlik yapmak çok önemlidir. Bu tarz ürünler ahşaplarınızın aşınmasını engellerken ekstra parlak ve bakımlı görünmesine de yardımcı olur. Kimi ahşap yüzeyler ayda veya yılda bir kere zımparalandıktan sonra özel ahşap cilalar ile cilalanmalıdır. Özellikle mutfağınızın tezgahını ahşap kullanıyorsanız yılda bir kere zımparaladıktan sonra ahşap cilası ile tekrar geçerek yepyeni hale getirebilirsiniz. Sizde evinizdeki ahşap yüzeylerin bakımını ve temizliğini bu yöntemler ile sağlayabilirsiniz.