Aile İçi İletişim Nasıl Olmalıdır?

 

Sağlıklı bir aile iletişim kuran bireylerin bir arada yaşaması ile elde edilir. Birbiriyle uyumlu bireyler sürekli iletişim halinde olduğunda bu durum çocuklara da yansır ve ebeveynlerin daha mutlu olmasını sağlar. Aile içi iletişim ile ilgili dikkat etmeniz gereken püf noktaları ise yazımızda, keyifli okumalar.

Aile içi iletişimi sağlayan en temel etkenlerden biri şüphesiz yalan unsurudur. Birbirine yalan söyleyen ebeveynler çocuklarından yalan söylememesini beklememelidir. Çünkü çocuklar her zaman söyleneni değil yapılanı örnek almaktadır. Yani aile içerisinde ebeveynlerin birbirine yalan söylediğini hisseden veya buna bizzat şahitlik eden çocukların yalan söylemesi içten bile değil. Bu yüzden eğer çocuklarınızın doğru bir davranış sergilemesi istiyorsanız onların sizi izlediğini ve daima söylediğinizi değil yaptığınızı örnek alacağını unutmamalısınız.

Sınırları çizmek

Aile içerisinde her ne kadar eş, karı ve koca olarak birbiriyle evli olsa da aslında kendi sınırları olması gerektiğini bilmelidirler. Yani kocanızın veya eşinizin bir kadın olarak kendi sınırlarının olması oldukça doğaldır. Bazen kendi başına eğlenmek kendi başına seyahat etmek arkadaşlarıyla dışarı çıkmak veya ailesiyle vakit geçirmek isteyebilir. Bu kişinin en doğal hakkıdır. Bu konularda fazla korumacı davranmak aşırı zorbalığa neden olacak kıskanç hareketlerde bulunmak çocuklarınızın yaşantısını da olumsuz etkileyecektir. Birbirine engel olmadan kendi sınırları dahilinde herkesin özgürlüğü vardır.

Elbette aile kavramına zarar vermeden sadakati lekelemeden bu özgürlük sınırları çerçevelenmelidir..

Her anne ve babanın sahip olduğu özgürlükler çocuklara da yansıtmalıdır. Yani kendi başına karar verebilecek yaşa geldiğinde onun yerine karar vermemeli ve onun özgüvenini perçinlemelisiniz. Özellikle ilkokul çağlarında çocuklar kendi kararlarını vermek en basiti kendi odalarını dekore etmek isteyebilirler. Buna engel olmak yerine onu ortak bir noktaya çekerek odasını birlikte dekore etmeyi deneyin. Bu çocuğunuza hem değer verdiğinizi gösterecek küçük bir davranış, hem de çocuğunuzun özgüvenini kazanması ve size istediklerini daha iyi anlatabilmesi için küçük bir adım olacaktır.

 

Son olarak çocuklarınızdan beklentinizi aşırı yüksekte tutmak onları sürekli bir sorumluluk altına sokmak ve omuzlarına büyük yükler yüklemek zamanla size olan bakışlarının değişmesine ve sizi hayal kırıklığına uğratmaktansa yalan söylemesine neden olabilmektedir. Bu yüzden her ne olursa olsun yaptığı her yanlışta bile çocuğunuzu seveceğinizi vurgulayın ve ondan çok büyük şeyler beklemek yerine başarısının daim olması için onu arka planda desteklemeye devam edin. Unutmayın çocuklar geleceğin ve en önemlisi ailenin aynasıdır. Yani sizlerin davranışlarını çocuklarınız da görebiliyoruz. Bu yüzden her ebeveyn kendine yakışan davranışı üstlendiğinde daha özgüvenli ve kendini daha iyi ifade edebilen genç nesiller yetişecektir.