Alışveriş Bağımlılığı İle Mücadele Edin

Her sezon alışveriş yapmayı seviyorsanız, fakat dolabınız sürekli dolup dolup taşıyor ve aldığınız parçaların hiçbirini kullanmaya bile vakit bulamıyorsanız o halde yavaş yavaş alışveriş bağımlılığı batağına düşmek üzeresiniz demektir.. Dolabınızda ihtiyacınızdan fazla kıyafetler var ise ve en önemlisi bu kıyafetleri sık sık kullanmadan birilerine veriyorsanız o halde buna dur demenin zamanı geldi! Sizin kıyafetlerden daha fazla alışveriş yapmaya ve kafanızı dağıtmaya ihtiyacınız var gibi görünüyor.. Gelin bu problemi birlikte atlatalım, işte alışveriş bağımlılığı ile başa çıkmanın yolları, keyifli okumalar..

İlk olarak gardırop temizliğinden başlayalım! Bahar, yaz, sonbahar, kış kısacası dört mevsimde giydiğimiz kıyafetler ve dolaylı olarak ihtiyaçlarımız değişiyor. Bu yüzden tüm kıyafetlerinizi genel anlamda görebilmeniz ve kıyafetlerinizi daha aktif bir şekilde kullanabilmeniz için dört mevsim kıyafetlerinizi düzenlemenizi öneriyoruz. Yani yazlık, kışlık kıyafetlerin bir arada bulunması hem görsel kalabalık oluşturacak hem de İhtiyacınız olan ürünlerin geride kalmasına neden olacaktır.. Bu yüzden yaz ve kış dolabı olmak üzere kendinize iki farklı bölüm ayırın!

Yazlık kıyafetlerinizi bir kenara ayırın, hangi kıyafetlerinizi son bir yıl içinde ne kadar yediğinizi hesap edin, giymediğiniz kıyafetlerinizi bağışlayın. Fakat aynı kıyafetlerden aynı parçalardan tekrar ve tekrar almaktan kaçının. Örneğin bir parçayı çok fazla girdiyseniz ve kendinize çok yakıştırıyorsanız o parçanın farklı renklerini almanızda hiçbir sakınca yok, fakat hiçbir zaman giymediğiniz, giymeyeceğiniz, ama bir gün giyerim diye sakladığınız ve sürekli aynı modelden aldığınız parçaları bir kenara ayırın ve bir sonraki alışverişinizde asla bu modeldeki parçalardan satın almayın! Bu alışveriş bağımlılığınızı sınırlandırılacak en önemli yöntemlerden biri’

Diğer bir yöntem ise ihtiyaç dahilinde alışverişe çıkmak olacaktır. Elbette markaların birçok indirimleri oluyor bunlar oldukça cezbedici, fakat ihtiyacınız yok ise bu indirimlerde gezmeniz bile sizin için sakıncalı olabilir! Eğer kendinizi tutabilecekseniz veya ihtiyaç dahilinde alışveriş yapabileceksiniz O halde bir liste ile alışverişe çıkmanız gerekiyor. Bu listenin dışına çıkmadan alışverişinizi tamamladığınızda kendinizle gurur duyabilirsiniz, yavaş yavaş alışveriş bağımlılığını yeniyor ve gardırobunuzu minimalist bir düzene çeviriyorsunuz demektir!