Anne Adayları Nasıl Beslenmelidir?

Hamilelik birçok kadının belki de en çok hayal ettiği özel ve oldukça önemli bir dönemdir. Hamilelik döneminde gerek beslenme düzeni gerekse doğru oranda doğru miktarda besinler tüketmek hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir.. Peki hamileler nasıl beslenmeli? İşte anne adaylarının doğru ve faydalı bir şekilde beslenmesi için uzmanların önerdiği besin grupları;

Hamileler beslenirken ilk olarak tüm besin gruplarından eşit şekilde faydalanmaya dikkat etmelidir. Bu besin gruplarından ilk ve en önemlisi şüphesiz protein ihtiyacıdır. Protein ihtiyacını hem et hem süt ürünleri ile karşılayabilirsiniz. Özellikle hamilelik süresince D vitamini B vitamini E vitamini gibi vücut için elzem, önemli vitaminleri almak çok önemlidir.

Haftada en az bir gün kırmızı et, haftada bir gün ise beyaz et, tavuk eti, balık eti tüketmek oldukça önemlidir. Kümes hayvanları, balık, kırmızı etler, yumurta, kuru baklagil hamile adaylarının tüketmesi gereken en gerekli besin gruplarındandır. Protein tüketiminin önemi anne adaylarının aynı zamanda bebeğini beslenmesinden kaynaklanmaktadır. Yani günlük olarak aldığınız protein miktarının hemen hemen yarısı, %60 kadarı vücutta tam kullanılabilir halde bulunur. Eğer bağırsak sağlığınız et tüketmeye müsait değil ise protein ihtiyacınızı karşılamak için kuru baklagillerden de faydalanabilirsiniz.

Özellikle nohut, barbunya, kuru fasulye, bulgur pilavı, yeşil mercimek gibi kuru baklagiller tüketerek protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Anne adaylarının en dikkat etmesi gereken konulardan biri de mide ve bağırsak sağlığıdır. Hamilelik döneminde kabızlık ve bağırsak bozuklukları çok sık yaşanan bir sorundur. Bunun önüne geçmek için öğünlerinizde mutlaka lifli gıdalar tüketmeye dikkat edin. Özellikle kuru kayısı, kuru incir, kuru ceviz gibi bağırsak ve mide faunasının sağlığı için faydalı yüksek lifli yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Meyve ise mutlaka gün içinde tüketmeniz gereken gıdalardan. Özellikle içerisinde karoten bulunan göz sağlığınıza iyi gelen veya yüksek lifli meyveleri tüketirseniz hem ödem oluşumunu önlemiş olursunuz hem de mide ve bağırsak sağlığınız açısından oldukça faydalı besinleri tükettiğinizden dolayı kabızlık ve basur problemi ile karşılaşmazsınız.