Yanlış uygulanan diyet, vücuda uygun olmadan yapılan rejim, yeme bozuklukları ve psikolojik sorunların bir araya gelerek oluşturduğu anoreksiya hastalığı genellikle kadınlarda daha sık görülür. Anoreksiya hastalığını sadece yemek yeme bozukluğu olarak nitelendirmek yanlıştır. Aanoreksiya temel olarak psikolojik bir bozukluktur. Anksiyete bozukluğu, içe kapanıklık, sosyal olmama, uyku bozukluğu gibi birçok sorun anoreksiya hastalığını besler ve güçlendirir. Bu hastalık genellikle kişinin olgunlaşma veya ergenlik döneminde nükseder. Bir başka adıyla model hastalığı da denmektedir. Bunun sebebi modellerin neredeyse sıfır bedene yakın hatta zayıf olarak podyumda boy göstermeleri ve güzellik algısını baştan yaratmalarıdır..

Bu hastalığa yakalanan kişi daima ne kadar zayıfsa o kadar beğenildiğini ve o kadar güzel gözükeceğini düşünmektedir. İlk zamanlarda o kadar sorun olmasa da veya fark edilmese de bu hastalık git gide ilerledikçe kişinin benliğini de ele geçirir ve sağlıklı bir fit görüntüden daha çok  zayıf olmayı tercih eder hale gelir hasta. Zayıfladığı halde kendini fit ve güzel bulmaya devam eder, bu da hastalığın en tehlikeli noktalarından biridir. Ne çevrenin uyarıları ne de aynada gördüğü bedenin zayıf olması anoreksiya hastası için bir şey ifade etmemektedir.O kafasında daima zayıflığın güzel ve hoş görüleceği gerçeğiyle inanır.

Zamanla hastanın hayati tehlikesi söz konusu olmaya başlar. Bu noktada kişi hastalık boyutundaki zayıflığına ikna olsa da yeme bozukluğu tetiklendiği için hastalıktan kurtulmakta zorlanır. Kişinin bağışıklık sistemi çöker ve en ufak hastalıkta bir bebek kadar hassas bir duruma gelir. Yeme bozukluğu da olduğundan yeterince beslenemez ve vücuduna vitamin, mineral, protein alamaz hale gelir. Öyle ki su bile içemez hale gelebilir. Bazı anoreksiya hastaları kurtarılsa da ilerleyen anoreksiya hastalıkları için maalesef kurtuluş yoktur, özellikle bağışıklık sisteminin çöktüğü böbreklerin ve ciğerlerin zarar gördüğü ve bütün organların tükendiği durumlarda anoreksiya hastalığının sonucu ölüm ile biter.