Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Bahar ve Yaz aylarının gelmesiyle birlikte açık ayakkabılara geçiş yapıyoruz. Fakat bu bazen gözünü korkutuyor olabilir. Özellikle kış aylarında ayaklara fazla özen gösterilmediğinden, ayak bakımınızı ihmal etmiş olabilirsiniz. Ayak bakımınızı ihmal ettiğiniz için açık ayakkabılar giymiyorsanız ve hızlıca ayaklarınızı kendine getirmek istiyorsanız bu bakım önerilerinden mutlaka faydalanmalısınız! İşte ev konforunda, tıpkı güzellik salonlarında yapılmış gibi profesyonel ayak bakımı yapmanın incelikleri keyifli okumalar;

Ayak bakımı yapmanın ilk yolu ayağı yumuşatmaktan geçer. Bunun için ılık bir suyun içerisine lavanta yağı, zeytinyağı damlatın, 5-10 dakika ayaklarınızı bu suyun içerisinde bekletin. Bu ayak derilerinizi yumuşamasını sağlar ve bakım yaparken daha kolay yapmanıza yardımcı olur. Ayaklarınızı suyun içerisinden çıkardıktan sonra topuklarınızı törpüleyebilirsiniz. Böylece bebek gibi yumuşacık ve nasırsız topuklara kavuşursunuz.

Ayak bakımının en önemli adımlarından biri de peeling işlemidir.  Ölü deriyi temizlemek için peeling çok önemlidir. Çünkü ayaklar ölü deri temizlenmedikçe kalınlaşır ve nasır üretir. Bu yüzden ne kadar sert ve yoğun granüllü peelingler kullanırsanız keseleme işlemi o kadar iyi olacaktır. Ayaklarınız yumuşadıktan sonra peeling ile ovun ve yine aynı ılık suyun içerisinde bekletip iyice yumuşamalarını sağlayın.

Ayaklarınız ölü derileri attıktan sonra tırnak kenarlarında biriken şeytan tırnaklarını ve tırnak etlerini temizleyebilirsiniz. Son adımı olarak ayaklarınıza bolca nemlendirici uygulayıp dilediğiniz renkte ojelerinizi sürebilirsiniz. İşte bu kadar!