Aydınlatıcı Çeşitleri Ve Uygulama Önerileri

Son yılların olmazsa olmaz makyaj trendlerinden biri de parlak, canlı, sağlıklı görünen bir cilt yaratmak! Bunun için en çok aydınlatıcılardan faydalanıyoruz. Piyasada birçok farklı markanın birçok farklı yapıda aydınlatıcısına rastlamak mümkün. Peki size en uygun aydınlatıcıyı nasıl bulabilirsiniz? Yazımızda aydınlatıcı çeşitlerinden ve uygulama önerilerinden bahsettik, keyifli okumalar..

Sıvı Likit Aydınlatıcılar

Hem fondöten ile karıştırarak kullanabileceğiniz hem cildinize tek başına baz gibi uygulayabileceğiniz sıvı yani likit form da aydınlatıcılar aydınlatıcıların en doğal halidir. Özellikle simsiz yani hafif sedefli, parlak bitişli olanlar tercihiniz olmalıdır. Simli aydınlatıcılar gün içinde fazlaca belli olacak ve doğal makyajınızı gölgeleyecektir. Likit aydınlatıcınızı dilerseniz mat bulduğunuz fondötenlerinizin içinde karıştırarak, dilerseniz makyaja başlamadan önce tüm cildinize uygulayarak veya makyajdan sonra elmacık kemiklerinizin üzerine uygulayarak kullanabilirsiniz. Likit aydınlatıcıyı en iyi uygulama yöntemi ise parmaklardır. Parmaklarınızla yaydığınız aydınlatıcınızı daha da doğallaştırmak için dilerseniz üzerinden makyaj süngeri ile de geçebilirsiniz.

Stick Aydınlatıcılar

Uzun süre gitmeleri, bereketli oluşları ve hemen hemen her bölge için kullanımları ile kolaylık sağlayan stick aydınlatıcıları uygulamanın en temel mantığı aydınlatıcıları ısıtmaktır.. Yani stick aydınlatıcıları direkt elmacık kemiklerinizin üzerine uygularsanız altta bulunan makyajınızı kaldırabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için stick aydınlatıcıyı iki parmağınızın arasına alıp hafif eritip ısıtarak elmacık kemiklerinizin, burun kemiğinizin ve çene bölgenizin üzerine uygulamanız daha doğru olacaktır. Böylece altta bulunan ten makyajınız bozulmamış ve daha doğal bir aydınlatıcı uygulaması yapmış olacaksınız.

Toz Aydınlatıcılar

En sık kullanılan ve en yaygın olarak makyajlarda tercih edilen aydınlatıcılardan biri olan toz aydınlatıcıları elbette fırça ile uyguluyoruz. Fakat toz aydınlatıcıların daha fazla parlamasını istiyorsanız size bir taktik verelim, makyaj sabitleme spreyi veya gül suyu ile ıslattığınız fırçanızı toz aydınlatıcınız ile birlikte uyguladığınızda aydınlatıcının daha fazla parladığını ve daha pigmentli hale geldiğini göreceksiniz. Ayrıca bu yöntem sayesinde aydınlatıcı gün boyu uyguladığınız yerde sabit kalacak, kıbırdamayacak ve daha uzun süre dayanacaktır. Özel gün makyajlarınızda özellikle fotoğraf çekimlerinde harika çıkan bu yöntemi denerken fırçanızın çok fazla sık kıllı olmamasına dikkat edin. Duo fiber denilen yani aralıklı, çift kıllı makyaj fırçaları bu yöntem için daha ideal olacaktır.