Aydınlatıcı Fırçaları

Genellikle aydınlatıcı uygulamalarında makyaj artistlerinin tercihi “yelpaze” fırçalar oluyor. Yelpaze fırçalar toz aydınlatıcıları tam olması geren yere yani şakaklardan elmacık kemiklerinin üzerine doğru uyguluyor. Aydınlatıcı geniş bir alana yayılmadığından çok daha profesyonel ve hoş bir görüntü ortaya çıkıyor. Bir diğer aydınlatıcı uygulama fırçası ise göz altı kapatıcılarını sabitlemek için kullanılan ucu hafif konik (dipten kalın, uca doğru hafif incelen) fırçalar. Bu tarz fırçalar toz aydınlatıcıları daha hafif doğal bir şekilde uygularken karıştırmaya da olanak sağlıyor. Yelpaze fırçalarda ürünü karıştırma özelliği olmadığından bazen uygularken aydınlatıcı şerit halinde kalabiliyor. Her iki fırçayı da kullanırken gün ışığına dönerek ve aynadan sık sık kontrol ederek uygulama yapmakta fayda var.

Kaş Fırçaları

Toz ürünler ile kaşları doldurmak için kullanılan fırçalar genellikle kesik uçlu sert ve sık kıllıdır. Verev şeklinde kesik uçları sayesinde kaş hattı dışarı taşırılmadan doldurulabilir. Kaş fırçaları ise uygulama sonrasında ürünün homojen şekilde dağıtılması için kullanılır. Bu tarz fırçalar oldukça ince girintili çıkıntılı kıl yapıya sahiptir. Aynı zamanda maskara öncesi boş kirpiklerinizi taramak içinde kullanabilirsiniz.

Dudak Fırçaları

Koyu renk rujları uygularken veya dudak çerçevesini daha düzgün şekilde yapmak için kullanılan fırçalardır. Yapıları ürünü tutmaya emmeye müsaittir. Özellikle koyu rujlar için dudak kalemi bulma sorununu büyük ölçüde ortadan kaldırırlar. Makyaj artistleri aynı ruju birden fazla kişiye kullandıkları için ruju direkt modelin dudağına uygulamak yerine dudak fırçaları ile uygulama yaparak hijyen sağlarlar. Ayrıca bu tarz fırçaları rujunuzu sürdükten sonra etrafını kapatıcı ile temizlemek düzeltmek için de kullanabilirsiniz.