Bacak Batıklarından Kurtulmak İçin 4 Yöntem

Bahar ve yaz aylarının gelmesiyle birlikte bacaklarımıza daha da önem vermeye başladık. Peki ama batıklardan nasıl kurtulabiliriz? Batıklar.. Bu çirkin görüntü çoğu zaman şort ve etek giymemizi engelliyor. Hatta onları göstermemek için saklamak istiyoruz.. Fakat bacaklarınızda barışmamız zamanı geldi! İşte bacaklarımızda bulunan batıklardan kurtulmanız için uygulayabileceğiniz 4 farklı yöntem keyifli okumalar..

Batıklar İçin Traş Yöntemi

Batıkların oluşmasının en büyük sebebi yanlış tıraş yönteminin uygulanmasıdır. Eğer jilet kullanıyorsanız kıllarınızı çıkış yönünün tersi istikametine doğru almanız gerekiyor. Böylece batık oluşumunu minimuma indirmiş olursunuz. Ayrıca kıl köklerinin daha dikleşmesi ve daha da kökünden alabilmeniz için tıraş öncesi bacaklarınızı fırçalayabilirsiniz. Kuru bir fırça yardımıyla kıl köklerini daha dik hale getirdikten sonra tıraş yaptığınızda batık oluşumunun zamanla azaldığını gözlemleneceksiniz.

Peeling Yöntemi

Yüzümüzün peelinge ihtiyaç duyduğu dönemleri çok sıkı takip ediyoruz. Özellikle burun kenarında pütürler olduğunda hemen peelinge başvuruyoruz. Peki ama vücudumuz için de bu yöntem geçerli mi? Özellikle bacaklarda batık oluşumunun en büyük sebeplerinden biri kıl köklerinin zamanla ölü deri ile kaplanmasıdır. Bunun önüne geçmek için duş sırasında düzenli olarak şekerli peelinglerden faydalanabilirsiniz. isterseniz evde şeker, bal ve zeytin yağını karıştırarak doğal bir peeling elde edebilir ve bunu duş sırasında uygulayabilirsiniz.

Keselenmenin Önemi

Eğer sürekli peeling kullanmayı unutursanız o halde duş sırasında mutlaka elinizin gideceği ipek bir keseye sahip olmalısınız. İpek kese özellikle cildi tahriş etmemesi ve ölü deriyi güzel bir şekilde temizlemesi ile meşhurdur. Sizde bacaklarınıza uygun ipek bir kese edinerek her duş sırasında bacaklarınızı keselemeyi ihmal etmeyin. Böylece ölü deriyi atarak kıl köklerinin döknmesine eğilmesine ve batık oluşumuna engel olursunuz.

Düzenli Nemlendirin

Sadece bacaklarınızı değil tüm vücudunuzu düzenli bir şekilde nemlendirdiğinizde aslında bir çok olumsuzluğu da savmış olacaksınız. Batık oluşumu, selülit, çatlak oluşumu bunlardan birkaçı.. Batık oluşumunun en büyük nedenlerinden biri de bacakların nemsiz kalması ve kıl köklerinin çıkış yönünü bulamayıp batık oluşturmasıdır. Bunun önüne geçmek için düzenli olarak duştan sonra bacaklarınıza masaj yaparak nemlendirici uygulayabilirsiniz. Özellikle ayak kemiklerinin olduğu bölgelerde bu sorun daha fazla oluşur. Bu bölgelerde biraz daha baskı uygulayarak masaj yaptığınızda kıl köklerinin çıkış yönü düzeltmiş ve dolayısıyla batık oluşumunu da engellemiş olursunuz. Ayrıca kan dolaşımı hızlandırarak bu masaj sayesinde selülit ve çatlak oluşumunu da önüne geçmiş olursunuz.