Her kadının korkulu rüyası bacaklardaki batıkların nedenleri kıl köklerinin küsmesi, yanlış epilasyon seçimi, yanlış jilet kullanımı olabilir. Eğer siz de bacaklarınızdaki batıklardan bir türlü kurtulamıyorsanız ve istediğiniz elbiseleri rahatlıkla giyemiyorsanız yazımızda bahsedeceğimiz yöntemleri deneyerek batıklarınızdan kurtulabilirsiniz.

Kuru Fırçalama Yöntemi

Bu yöntem cildiniz kuruyken yumuşak ve bacaklar için özel üretilmiş bir fırça ile bacaklarınızı aşağıdan yukarıya fırçalayarak yapılıyor. Burada önemli nokta cildinizi tahriş etmeyecek ‘doğru’ fırçayı bulmak. Eğer fazla hassas bir cildiniz varsa bu yöntem tavsiye edilmez. Fırçayı narin bir şekilde, fazla bastırmadan bacaklarınızı fırçalayın. Ardından epilasyonunuzu yapın. Bu şekilde kıllar uyarılarak daha dik bir konuma geçmiş olacak ve deri altındaki batık kıllar da yüzeye çıkacak. Böylece epilasyon sırasında hem mevcut kısa kılları alarak daha pürüzsüz bir tıraş yapmış olacaksınız hem de batık kılları almış olacaksınız.

Düzenli Vücut Peelingi Yapın

Duştan çıkmadan önce vücut peelinginiz ile mutlaka bacaklarınızı ovalayın. Bu batık oluşmasını büyük ölçüde önleyen bir bakım rutinidir. Bu rutine alıştıktan ve haftada en az 1 kere tekrarladıktan sonra bacaklarınızda artık batık oluşmadığını fark edeceksiniz. Mevcut batıkları da deri yüzüne çıkartacak bu peelingi evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Bir miktar hindistan cevizi yağı ve zeytinyağına şeker katarak basit bir şekilde peeling yapabilirsiniz. Peelingin içine mutlaka yağ bazlı bir ürün eklenmeli ki deri yumuşasın, nemlensin ve hassaslaşmasın. Bu şekilde duştan sonra bacaklarınıza ekstra bir nemlendirici uygulamadan bacaklarınızı nemli kalmasını da sağlamış olacaksınız.