Bağışıklığı Güçlendirmenin 3 Yolu

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte birçok kişi grip, nezle, alerji ve baş ağrısı sorunları ile mücadele ediyor. Bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hem hastalıklara yakalanma oranını düşürebilir hem de daha dirençli ve sağlıklı hale gelebilirsiniz. Özellikle yakalandığınız hastalıklardan aylarca kurtulamıyorsanız antibiyotik tedavilerinde başvurmaktansa bağışıklığınızı güçlendirerek hastalıkları kısa sürede anlatabilirsiniz. Nasıl mı? Yazımızın devamına buyrun keyifli okumalar..

Probiyotik Takviyeleri

Probiyotikler özellikle mide ve bağırsak sistemi için çok faydalı içeriklerdir. Probiyotikleri kefirden, yoğurttan ve bu tarz içerisinde  faydalı bakteriler bulunan ürünlerden alabilirsiniz. Probiyotik ürünler bağırsak ve mide sağlığının korunmasının yanında aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir . Güçlenen bağışıklık sistemi antikorlar ile savaş halinde olarak hastalığın bünyenizde yerleşmesine engel olur ayrıca yakalandığınız hastalıklarda virüslere direnç göstererek antibiyotik ve ilaç tedavisine başlamadan hastalıklardan kurtulmanıza yardımcı olur. Bahar alerjisi ve bahar depresyonu için de probiyotik alarak bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz.

Omega 3 ve Omega 6

Elbette vitaminlerin bağışıklık sistemi üzerindeki etkisi yadsınamaz bir gerçek. Özellikle Omega 3 ve Omega 6 eksikliğinde depresif ruh hali, uykusuzluk, bağışıklık sisteminin çökmesi ve hastalıklara daha çabuk yakalanma gibi sorunlar ortaya çıkar. Omega 3 ve Omega 6 en fazla balık türlerinde bulunmaktadır. Özellikle somon balığı omega 3 bakımından oldukça faydalıdır. Omega-3 kalp damar beyin, zihinsel sağlık ve ruh sağlığını yakından ilgilendirir. Siz de daha dinç, enerjik ve depresyondan uzak bir hayat istiyorsanız Omega 3 ve Omega 6 takviyelerini yapabilirsiniz. Gün içerisinde Omega 3 ve Omega 6 yı kuruyemişlerden ve yağlı yemişlerden alabilirsiniz. Kaju, badem ceviz gibi yararlı kuruyemişleri çantanızdan eksik etmeyin.

Sarımsak

Kokusu kimi insanı rahatsız etse de sarımsak yemeklerin olmazsa olmaz lezzetlerindendir. Sarımsak aynı zamanda doğal bir antibiyotiktir. Tansiyonu dengeler, bağışıklık sistemini güçlendirir, mideyi kuvvetlendirir.. Siz de sarımsağı soslarınızda ve yemeklerinizde düzenli olarak tüketerek bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.