Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Tüketebileceğiniz Faydalı Besinler

Bildiğiniz gibi bağışıklık sistemi yani diğer bilinen adıyla immün sistem hastalıklara yakalanma oranımızı düşüreceği gibi aynı zamanda hayatta çok daha aktif rol almamıza yardımcı olur. Özellikle gün boyu enerjinizin yerinde olmasını istiyorsanız, hastalıklara yakalanma oranınızın düşmesinin istiyorsanız ve daha aktif bir hayat hayal ediyorsanız işte yaşamınızda tüketmeniz gereken ve mutlaka sofranızda olması gereken gıdalar, keyifli okumalar.

Yoğurt faydalı probiyotikler içerdiği için sindirim sistemini güçlendirdiği gibi aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir. Özellikle evde kendime mayalayacağınız yoğurdu tüketmek hem lezzet açısından hem de sağlık açısından çok faydalı olacaktır. Yoğurt içerdiği probiyotikler yardımıyla bağırsakta zararlı bakterilerin tutunmasını engeller. Fakat faydalı bakterilerin bağırsak tarafından atılmasınıda önler. Bunun sonucunda çok daha rahat tuvalet deneyimi yaşayabilir, çok daha rahat bir sindirim sistemine sahip olabilirsiniz. Ayrıca içerdiği faydalı mayalar yardımı ile yoğurt immün sistemine de katkıda bulunur. Hastalıklara yakalanma oranınızı düşürür ve enerjinize enerji kadar.

Tüketmeniz gereken bir başka gıda ise sarımsak. Yemeklerimize lezzet verici olarak kullandığınız sarımsak hastalıklara yakalanma riskini ciddi anlamda düşürüyor. Ayrıca anti-kanserojen madde olan sarımsağı yemeklerinizde çok sık tüketmek kansere yakalanma oranınızı da düşürüyor. Bağışıklık sistemini güçlendirip virüs ve bakterilerin vücuda girmesini önleyen sarımsağı sizde yemeklerinizde sık sık kullanarak sağlığınızı sağlık atabilirsiniz. Hepimizin çok sık tüketmediği fakat oldukça faydalı olan sebzelerin başında brokoli geliyor. Brokoli bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi aynı zamanda kalp ve damar sağlığını da koruyor. Bu küçük ağaca benzeyen yeşil sebze E ve C vitamini içerdiği için bağışıklık sistemini güçlendirip özellikle mevsim geçişlerinde hastalıklara yakalanma riskini düşürüyor. Sizde karnabahar, lahana ve brokoliyi sofranızdan eksik etmeyerek sağlığınıza sağlık atabilirsiniz.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak enfeksiyonları önleyen, bağışıklık sistemini güçlendiren ve yüksek oranda C vitamini içeren en önemli en besleyici sebzelerden biridir. Antioksidan olarak tanımlanan ıspanağı çok sık tüketmek hastalıklara yakalanma riskinizi düşüreceği gibi demir oranınızı da dengeleyecektir. Bütün vitaminlerin ve minerallerin vücudunuz tarafından çok daha hızlı bir şekilde emilmesi için mutlaka C vitaminini de öğünlerinize eklemeyi ihmal etmeyin. Portakal, limon, mandalina gibi meyveleri ara öğünlerde tüketerek yediğiniz gıdalardan alacağınız verimi maksimum seviyeye çıkartabilirsiniz. C vitamini sayesinde emilim çok daha hızlı olacak ve vitaminlerde kayıp yaşamamış olacaksınız. Sizde bu meyve ve sebzeleri sofranızdan ayırmayarak sağlığınıza sağlık katabilir, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve sindirim sistemi ile çok daha rahat ve mutlu bir hayata kavuşabilirsiniz.