Bahar Depresyonu Nedir?

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte birçok kişide durgunluk, depresif belirtiler, iştahsızlık uykusuzluk gibi sorunlar ortaya çıkar. bunun en büyük nedenlerinden biri de bahar depresyondur. Kim bilir belki siz de bahar depresyonuna yakalanmış olabilirsiniz. Eğer bu belirtilerden bir veya birkaçının üzerinizde hissediyorsanız bahar depresyonu sizi de etkilemiş olabilir. İşte Bahar depresyonun belirtileri;

 

Gün içinde erken kalkmak, erken yatmak, yemek saatlerini belirli bir düzene oturtmak depresyonu ertelemek açısından oldukça önemlidir. Yediğimiz gıdaların depresyonunu önlemek ve depresyondan arındırmak gibi mucizevi özellikleri vardır. Eğer bu sıralar iştahsızlık, yemek yeme bozuklukları, uyku bozuklukları gibi sorunlar yaşıyorsanız depresyonun ilk belirtileri olabilir. Örneğin sabahları uyanmakta zorluk, geceleri uyumakta zorluk çekiyorsanız ve en önemlisi gün içinde kendinizi halsiz hissediyorsanız bahar depresyonu sizi de vurmuş olabilir..

Eğer uykusuzluk iştahsızlık dışında gün içinde ruh haliniz çöküntülü ve oldukça agresif ise yine bahar depresyonundan etkilenmiş olabilirsiniz. Bunun bir sebebi de bahar aylarının gelmesiyle birlikte insan vücudunun da yenilenmesidir. Vücudumuzun yenilenmesi için bol bol yürüyüş yaparak vücudumuzu bahara hazırlamanız oldukça önemlidir. Biraz daha hareket ederek sportif aktivitelere yönelebilirsiniz.

Bahar depresyonunun en belirgin özelliklerinden biri de insanın içinden hiçbir iş yapma isteği gelmemesidir.. Bunun önüne geçmek için ise aylardır ertelediğiniz kıyafet dolabı düzenleme, evinizi temizleme, evinizi havalandırma veya dekorasyonda yapacağınız değişiklikleri yapabilirsiniz. Böylece kendinizi, evinizi ve ruh halinizi bahara adapte etmiş olursunuz. Unutmayın baharın tadını çıkartarak hem depresyondan kurtulabilir hem de vücudunuzu bahara hazırlayarak harika bir yaz geçirebilirsiniz.