Baş dönmesi Küçümsemeyin!

Sık sık yaşadığınız baş dönmesi problemini küçümsemeyin! Uzun vadede yaşadığınız, kronikleşmiş baş dönmesi sorunları büyük bir hastalığın tetikleyicisi veya habercisi olabilir. Özellikle uzun süreli baş dönmesi sorununu kronik olarak yaşıyorsanız dikkat etmeniz gerekiyor. Ayağa kalkarken, otururken, ani hareketlerde, ders çalışırken yaşadığınız baş dönmesi ve denge kaybı genel olarak tansiyon düşüklüğü gibi nitelendirilirse de eğer kronikleşmiş bir baş dönmesi sorunu yaşıyorsanız ve bu durum uzun süredir devam ediyorsa tek sebebi tansiyonunuzu düşmesi olmayabilir. Önemsenmeyen şikayetler büyük bir hastalığın habercisi olabilir. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis baş dönmesi sorunları için de geçerli..

Baş dönmesi ile birlikte denge kaybı çok sık yaşamaya başladıysa şah damarı tıkanıklığından kaynaklanıyor olabilir.. Veya boyun bölgesindeki damarları tıkanıklığı, kan akışının düzgün olmaması baş dönmesine neden oluyor olabilir. Geçmeyen baş dönmesi sorunuz var ise ve sık sık dengenizi kaybediyorsunuz hatta bunun sonucunda yararlandıysanız daha da dikkatli olmanız gerekiyor. Baş dönmesi ile birlikte gelen unutkanlık, konuşma bozukluğu gözlerin bir anda kararması, aşırı halsizlik, yerinden kalkma gibi sorunlar ise beyin rahatsızlıklarına işaret ediyor olabilir..

Bu nedenle mutlaka baş dönmesinin önemseyin ve MR dahil olmak üzere birçok check-up kontrolü çektirmeyi ihmal etmeyin. Böylelikle doğabilecek en kötü sonuçları önlemiş ve fizyolojik yapınızın, hastalıklarınızın farkında olmuş olursunuz.. Şah damar tıkanıklığında kan pıhtısı beyine sıçrayabilir ve dolayısıyla beyinde çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Uzun vadede felç ve sakatlık riskine karşı mutlaka önlem alın.