Başarıya Ulaşmanızı Etkileyen Faktörler

Başarılarınız ile adınızdan söz ettirmek istiyorsunuz, çok hırslısınız veya kendinize herkese kanıtlamak istiyorsanız fakat önünüzde aşamayacağınız bir dağ olduğunu düşünüyorsanız mutlaka yazımızın devamını okumalısınız! Başarınıza engel olan en önemli etmenleri, sizi başarıya götüren etmenleri sıraladık, keyifli okumalar..

İlk sırada başarınızı engel olan en büyük etmem var, siz! Evet yanlış duymadınız başarınıza engel olacak en büyük etmen aslında sizsiniz! Sizin duygularınıza, düşüncelerinize, kendinize ket vurmanız, olumsuz düşünceleri çevrenizde toplamanız büyük bir engel! Kendi üstünüze fazla sorumluluk yüklemeniz, bu işin altından kalkamayacağınızı sürekli kendinize tekrar etmeniz ve en önemlisi kendinize yüklediğiniz sorumlulukların altında ezilerek günden güne kendinizi yemeniz elbette başarıya ulaşmanızdaki en büyük olumsuz etken olacaktır! Başarıya ulaşmak istiyorsanız yapacağınız tek şey kendinizi biraz rahatlatmak, serbest bırakmak ve hep kendinize güvenmek olacaktır. Özgüveninizi kıracak en büyük etmen yine siz olacaksınız, bunu unutmayın!

Başarılara ulaşırken size örnek olan bir ismin olması veya bir kişinin olması oldukça güzeldir. Sizi motive eder. Siz de tıpkı onun gibi başarılı olabileceğinize inanırsınız, fakat ince bir çizgi var! Onu göz ardı etmemek gerekiyor. Örnek almak ile kıyaslamak bambaşka şeyler! Eğer başka biriyle kendinizi kıyaslıyorsanız ve tamamen onun gibi olmaya çalışarak kendinize fazlaca bir sorumluluk yüklüyorsanuz o halde başarının yanından bile geçemeyeceksiniz demektir.. Başka biriyle kendinizi kıyaslamak aslında yapamayacağınız şeyleri yapmak için sınırlarınızı zorlamak hatta psikolojik anlamda kendinizde büyük bir baskı kurmak başarıya ulaşmanızda ki en temel sorunlardan biri olacaktır..

Önek almak ve kıyaslamak..

Örnek almak, motive olmak başka bir şey, başka biriyle kendinizi kıyaslamak ve tıpkı onun yaptığı gibi, aynı yollardan giderek kendinizi büyük bir stres altına sokmak başka bir şey.. Unutmayın siz farklı iki insansınız, sizin becerileriniz ile karşımızdaki kendinizi kıyasladığınız insanın becerileri bambaşka olabilir.. Sizi zorlamayan bir şey onu zorlayabilir, veya onun için yapması çok kolay bir olan bir şey size çok zor gelebilir, siz kendi sınırlarınızı belirleyin. 

Sınırlarınızı belirlemek demişken şu konuya da değinmeden geçmeyelim, insanı başarı anlamında bazı sınırları vardır, sınırları zorlamak kimi zaman hoş olsa ve insana daha büyük başarılara oluştursa da uzun vadede kendi sınırlarınızı ötesine geçmeye çalışmak yorgunluk stres hatta psikolojik sorunlara neden olan olumsuzlukları da beraberinde getirecektir..