Piyasada sürekli konuşulan çoğu kişinin merak edip sormaya çekindiği bb ve cc krem nedir? Farkları nelerdir? Hangisi ne amaçla kullanılır gelin birlikte keşfedelim.

BB Kremler

Beauty Balm yani güzellik balmı olarak çevirebildiğimiz bu kremlerin anavatanı uzak doğudur. Uzak doğulu kızların doğal makyaj sevdası, ciltlerini beyaz ve pürüzsüz gösterme isteği ile ortaya çıkan bu kremler zamanla dünyaya yayılmıştır. Özellikle günlük makyajlar da kalın ve örtücü ürünler kullanmak istemeyenlerin gözdesi olan bu kremleri yakından inceleyelim. Genç ve sorunsuz ciltler dahil olmak üzere fazla kapatıcılığı olmayan bu kremler cilde çok az bir kapatıcılık verir ve cildi canlı, parlak gösterir. Bu kremlerden yoğun kapatıcılık beklemek veya cildin tüm kusurlarını kapatmasını beklemek yanlıştır. Günlük kullanım için ideal derecede örtücülük sağlayan bu kremlerin çoğunun içinde spf yani Güneş koruması da bulunmaktadır. Bu kremleri fotoğraf çekimlerinde kullanmak pek mantıklı olmayacaktır. Işığı geri yansıtma özelliklerinden dolayı fotoğraf çekimleri için uygun ten makyajını yaratamazlar. Yani bu kremler genel anlamda cilde olduğundan daha canlı göstermeye yarayan çok az kapatıcılık veren ten makyajı ürünleridir.

CC Kremler

Colour correcting yani renk düzenleyici olarak geçen bu kremler ise cildinde renk eşitsizliği olan kişileri çok memnun edecektir. Temel mantığı renk eşitsizliklerini gidermek olan bu kremlerin yine çok bir örtücülüğü yoktur. Buna rağmen renk eşitsizliklerini güzel bir şekilde nötrlerler. Koyu güneş lekeleri ve çilleri kapatacak kadar güçlü bir kapatıcıları yoktur. Sadece açık renkli renk eşitsizliklerini gidererek cildi tek bir renk gibi gösterirler. Yine içlerinde güneş koruması bulunanlarda vardır. Günlük kullanım için uygundur, cilde yormaz fazla kapatıcılık vermezler.