Bebek Bakımında Sık Yapılan Hatalar

Anne adayları bebeklerini kucaklarına aldığında hem hem tecrübesizlik ile hem de çevre baskısı ve bazı batıl inançlar ile bebek bakımında yanlışlar yapabiliyorlar.. İşte sıklıkla yapılan ve aslında uzmanlar tarafından hiçbir gerçekliğinin olmadığı belirtilen bebek bakım hataları ve batıl inanışlar..

Bebeği Çok Fazla Sıcak Ortama Koymak

Evet elbette bebekler bizim bedenimize göre daha hassas varlıklar.. Bazen sıcaktan ve soğuktan daha çabuk etkilenebilirler. Fakat bu tüm bebeklerin aşırı sıcak ortamlarda sağlıklı ve huzurlu olacağı anlamına gelmiyor.. Özellikle aşırı sıcak ortamlarda bebekler ateşlenebilir.. Buhran geçirebilir ve nefes darlığı sorunu ile karşılaşabilirler.. Bu yüzden bebeklerin çok fazla sıcak ortamlardansa hafif ılık ortamlarda uyuması ,oynaması daha sağlıklı olacaktır..Bebek bakımında yapılan diğer yanlışlar;

Ödüllendirmek İçin Zararlı Gıdalar Vermek

Çocuğunuz sizin istediğiniz bir davranış sergilediğini de veya yapmaması gereken bir şey yapmadığında onu ödüllendirmek adına dondurmalar, çikolatalar, şekerler ve hatta hamburger gibi zararlı yiyecekler vermek çocuğunuzun hem psikolojik açıdan sorunlar yaşamasına hem de fiziksel olarak sorun yaşamasına neden olur.. Özellikle bebeklerde uslu durduğu için emziğine bal ,şeker veya çikolata bandırarak emmesini sağlamak oldukça zararlıdır. Bu çocuğunuzun doğru yaptığı her davranışta sizden ödül beklemesine neden olurken zamanla sağlık sorunlarına da yol açar..

Kilolu Çocukların Sağlıklı Olacağı Düşüncesi

Halk arasında biraz daha yapılı, yaşıtlarına göre iri ve hatta kilolu olan çocukların daha sağlıklı olacağına dair batıl bir inanç var.. Bu tamamen yanlış bir inanç. Dengeli beslenen çocuk bebeklik döneminde yaşıtlarına göre biraz zayıf bile olsa gayet sağlıklı olabilir. Bebekleri, çocukları yemek yeme konusunda zorlamak daha fazla yemesi için onları öğütlemek ve kilolu olduklarında sırtlarını sıvazlamak ileriki aşamalarda obeziteye kadar giden sağlık sorunlarına neden olabilir. Önemli olan çocuklarınızın dengeli beslendiğini bilmek ve her besin öğesinden eşit şekilde faydalandığından emin olmaktır. Kilolu bir bebek yaşıtlarına göre daha büyük, daha etli, daha kırmızı yanaklı duruyor olabilir. Fakat bu bebeğin biçbir sağlık problemi yaşamayacağı anlamına gelmez… Bazen daha zayıf bir bebek daha sağlıklı bile olabilir.