İşte çok basit yöntemler ile dudak bakımının ve makyajının püf noktaları;

1-Ölü Derilerden Arındır

Dudaklarının daha pürüzsüz görünmesi ve dolgun durması için cildine yaptığın gibi dudaklarına da peeling uygulamalısın. Yapacağın peelingin nem vermesi oldukça önemli. Bilinen en doğal nem deposu ürün ise bal. Bal ile esmer şekeri bir kabın içinde karıştır ve hafifçe zeytinyağı ekle. Tercihen tatlı badem yağı da ekleyebilirsin. Bu karışımı dudağının üzerinde hafifçe gezdir ve ardından nemli bir havlu ile sil. Dudaklarının hafifçe karıncalandığını ve dolgunlaştığını fark edeceksin. Ayrıca uygulayacağın rujlar için pürüzsüz bir zemin hazırladığından çizgilenme sorununu da ortadan kaldırmış olacaksın, bingo!

2-Nemlendir ve Besle

Özellikle yukarıda okuduğun peeling tarifini uyguladıktan sonra mutlaka dudaklarını iyice nemlendirmelisin. Bunun için vazelin veya tatlı badem yağı kullanabileceğin gibi hazır stick lip balmlardan da yardım alabilirsin. Rujunu uygulamadan en az 5 dakika önce dudaklarını nemlendirmeye başla. Eğer uygulayacağın ruj mat ise formülünün bozulmamaı için dudağındaki bakım yağının, lip balmın fazlasını bir peçete yardımı ile alabilirsin.

3-Dudak Kalemi Kullanımı

Dudaklarının daha dolgun görünmesi için dudak kalemini abartmadan dudak çerçevenin biraz daha dışından çizmelisin. Daha doğal ve bütünleyici bir görüntü için dudağının içini de dudak kalemi ile renklendirebilirsin. Böylece uygulayacağın ruj da daha kalıcı olacağından 1 taşla 2 kuş vurmuş olacaksın. Dudak kalemini seçerken rujun ile uyumlu olmasına özen göstermelisin. Daha dolgun bir görüntü için dudak kaleminin rujundan 1-2 ton koyu olması ‘ombre’ bir görünüm yaratacağından hem farklı hem de daha modern bir ruj uygulaması yapabilirsin.