Begonya Bitkisinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Renkli görüntüsü bizi cezbeden begonya bitkisinin kokusu da bir harikadır. Özellikle mevsim geçişlerinde sokaklarda, caddelerde sık sık begonya bitkisinin yetiştirildiğini ve caddeleri yönlendirdiğini görürüz. Peki begonya bitkisine evinizde bakacaksanız nelere dikkat etmelisiniz? İşte begonya bitkisinin bakımı için bilmeniz gerekenler, keyifli okumalar.

Begonya özellikle evlerde veya balkonda besleneceği zaman yüksek oranda rüzgardan, yüksek oranda sıcaktan veya soğuktan uzak tutulmalı, hafif nemli, hafif ılık bir bölgede muhafaza edilmelidir. Doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymayan begonya hafif güneş ışığı alan evinizin gölge olan kısımlarında yetiştirilmeye uygun bir çiçektir. Eğer çok fazla soğuk, sıcak veya çok fazla rüzgar alan bir bölgede begonyaya bakmaya çalışırsanız begonyanız zayıf kalacak yaprakları sarılacaktır. Begonya yılda bir kere vitamin takviyesine ihtiyaç duyan bir bitkidir. Zaman içerisinde topraktan elde edeceği vitamin ve mineralleri tükenen begonyanın daha fazla büyümesini, daha yeşil ve taze durmasını istiyorsanız yılda bir kere mineral takviyesi yapmanızı öneriyoruz. Özellikle Nisan ve Mayıs aylarında kökleri hafif hafif açılmaya başlayan begonyayı daha aktif hale getirmek için vitamin ve mineral takviyelerinden faydalanabilirsiniz. Begonya tek başına olmayı çevresindeki çiçeklere sürtünmeden doğal ortamında rahat bir şekilde büyümeyi sever. Bu yüzden dip dibe çiçekler koymamaya ve begonyanızın diğer çiçekler ile temasta bulunmamasına dikkat edin. Özellikle kış aylarında soğuktan çok iyi korunması gereken bir bitkidir. Keza peteğin veya sobanın yanına da konulmamalı ekstra sıcak havadan da uzak tutulmalıdır.

Begonya Bitkisi Nasıl Sulanır?

Begonya bitkisini sularken dikkat etmeniz gereken ilk şey düzenli bir sulama yapmanızdır. Bu bitkinizin daha çabuk çiçek açmasına yardımcı olurken yapraklarının daha yeşil ve canlı görünmesini sağlar. Her gün aynı saatte eşit miktarda sulama yapmanızı öneriyoruz. Sulama için en iyi saatler öğle saatleridir. Öğle saatlerinde aynı zamanlarda sulama yaptığınızda mutlaka ölçü kabı ile ne kadar su koyduğunuzu tespit edip ertesi gün de aynı saatte ve aynı ölçü kabı ile aynı sulamayı yapmanız çiçeğinizin daha büyük olmasına yardımcı olacaktır. Begonya bitkisi çok soğuk veya çok sıcak suyu sevmez. Bu yüzden ılık su kullanmanızı öneriyoruz. Özellikle aşırı soğuk su bitkinizin yapraklarını büzüştürecek ve kökünün zarar görmesine neden olacaktır.

Begonya Bitkisi Nasıl Çoğaltılır?

Begonya bitkisini çoğaltırken özellikle kök kısmında filizlenen begonyaları başka bir saksının içine dikerek çoğaltabilirsiniz. Böylece ikinci bir bitkiniz başka bir saksıda büyüyecektir. Fakat kök kısmında filizlenen kısmı koparır kopartmaz direk toprak ile buluşturmanız çok önemlidir. Aksi halde begonyanızın kökü kuruyup solabilir. Bu da sağlıklı bir çiçek elde etmenizi engeller.

Begonyanın Daha Canlı Olması İçin Neler Yapılabilir?

Begonyanızın daha canlı ve daha göz alıcı görünmesi için sık sık yerini değiştirmemeli, rüzgardan, fazla sıcaktan veya fazla soğuktan uzak tutmalı, hergün aynı saatlerde aynı miktarda sulamalı ve diğer çiçeklerle olan temasını ortadan kaldırmalısınız. Duvara, cama direkt olarak yaslamamalı ve dört bir yandan rahat bir şekilde üreyip çoğalması için mümkün olduğunca geniş ve ferah bir alana koymalısınız. Sizde bu güzel bitkiyi evinizde yetiştirmek ve hem miz kokusundan hem görselleriğinden faydalanmak için yazımızda belirttiğimiz ipuçlarını uygulayabilirsiniz.