Besinlerin Psikoloji Üzerindeki Etkileri

Yediğimiz içtiğimiz gıdaların psikolojimiz üzerinde büyük bir etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Öyle ki kimi zaman moraliniz bozuk olduğunda canınızın tatlı istemesi veya aşırı başınız ağrıdığında çikolatanın sizi sakinleştirmesi gibi.. Daha birçok besinin psikolojiniz üzerinde oldukça fazla etkisi vardır. Kimi besinler sizi olduğunuzdan daha mutlu bir hale sokarken kimi besinler ise size suçluluk duygusunun hissettirip sizi mutsuz edebilir. Gelin bu besinlere birlikte göz atalım, işte besinlerin psikoloji üzerindeki etkileri, keyifli okumalar..

Uzmanlar sağlıklı beslenmenin gün içerisinde meyve ve su tüketmenin psikoloji üzerinde oldukça olumlu etkileri olduğunu belirtiyor. Özellikle sabah aç karnına içilen bir bardak ılık su metabolizmayı oldukça hızlı bir şekilde çalıştırdığından dolayı gün içerisinde daha aktif bir şekilde hareket edebiliyorsunuz. Fakat sabah özellikle erken saatlerde yediğiniz kızartma ve aşırı şekerli besinler sizi olduğunuzdan daha mutsuz bir insan haline getirebilir. Size suçluluk duygusunu hissettirirken hazımsızlığa yol açan, dolayısıyla bağırsak ve mide faunasının sağlığını bozan bu besinleri sık sık sık tükettiğinizde daha mutsuz bir insan haline dönüşüyorsunuz..

Özellikle yoga kültüründe midenin kalp olarak anıldığını belirtmek isteriz. Yani midenizde ne kadar olumlu ne kadar Probiyotik besinler var ise mide ve bağırsak faunanız o kadar sağlıklı olacaktır. Dolayısıyla kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz.

Mutluluk midenizde başlar…

Midenize sağlıklı besinler aldığınızda hafta içerisinde lifli gıdalar tükettiğimizde mide ve bağırsak sağlığınızı koruduğunuzda çok daha motive ve pozitif bir insan olduğunuzu göreceksiniz. Bununla birlikte hafta içerisinde yeteri kadar su tüketimi ve hareket mutluluk performansınızı yükseltecek diğer etmenlerden. İnsanları mutlu eden besinlerin başında yeşil yapraklı gıdalar, taze sebze ve meyveler su ve taze çekilmiş kahve türevleri yer alıyor.. Bunların aksi şekilde yoğun baharatlı, acılı, kızartma türü veya yoğun şekerli gıdalar insanda mutsuzluğa ve özellikle mide rahatsızlıklarına sebep olabiliyor. Sizde psikolojiniz üzerinde besinlerin olumlu etkilerini görmek için en azından 1 hafta sağlıklı ve düzenli beslenerek bunu gözlemleyebilirsiniz.

Özellikle hafta içerisinde ne kadar su tükettiğinizi kontrol altına almak için çeşitli telefon aplikasyonlarından faydalanabilirsiniz. Her su tüketiniz de bu aplikasyonlara işaretleme yaparak haftalık aylık ne kadar su tükettiğinizi gözlemleyebilirsiniz. Böylece hem saçlarınızın, cildinizin sağlığını koruyacak hem de kendinizi çok daha enerjik ve mutlu hissedeceksiniz.