Beslenme Rutininde Kahvaltının Önemi

Kişiliğimizi, hayat tarzımızı etkileyen bir oluşumdur yeme içme alışkanlıkları.. Öyle ki ne zaman açıktığımız, ne zaman yemek yediğimiz, ne zaman uyuduğumuz zamanla bizim kişiliğimizi ve davranışlarımızı bile etkiler. Kahvaltı da böyledir.. Oldukça önemli bir öğün olan kahvaltının hem fiziksel sağlığımızla hem de ruhsal sağlığımızla yakından ilişkisi vardır.. Gelin kahvaltının önemine birlikte göz atalım;

Dinlenmiş bir vücudun sabaha olduğunda ihtiyacı olan ilk şey enerjidir. Yeni bir güne başlamak için vücut sindirim sistemi ve beyin enerji depolamak ister. Bunun yolu da elbette kahvaltıdan geçiyor. Kahvaltıya başlarken vücudumuza giren ilk şeyin bir sıvı olması yani bir içecek içmek oldukça faydalıdır. En saf ve doğal içecek ise su dur. Sabah aç karnına içilen bir bardak su bütün gün zinde olmanıza yardımcı olacaktır. Kahvaltı ise temel beyin fonksiyonlarının başlaması ve gün içinde ihtiyaç duyulan enerjinin vücuttan alınabilmesi için çok önemlidir.

Sabahları düzenli bir şekilde kahvaltı yaparsanız kan şekeriniz yükselir ve kasların, beynin ihtiyacı olan glikoz sentezi başlar. Kahvaltı öğünü gelişme çağındaki çocuklar için de çok önemlidir. Aynı zamanda yoğun bir tempoda çalışan insanlar için de oldukça önemlidir. Sporcular için kas kombinasyonlarını tamamlanmasında, kilo kontrolünün sağlanmasında ve sindirim sisteminin çalışmasınında da oldukça önemlidir.

Kahvaltı öğününde özellikle kalsiyum kaynağı olan süt ve peynir türevleri tüketilmelidir. Mevsim yeşilliklerine mutlaka kahvaltınızda yer vermelisiniz. Doğal yağ olarak zeytini tercih edebilirsiniz. Yumurta ise kahvaltının olmazsa olmazlarındandır. Özellikle spor yapanlar için gün içerisinde tok tutar ve protein ihtiyacını karşılar.