Kural demek biraz yanlış olsa da göze hitap eden ve size yardımcı olacağını düşündüğümüz temel dekorasyon fikirlerini sizlerle paylaşmak istedik. İşte yeni bir ev yaratırken göz önünde bulundurmanız gereken dekorasyon kuralları;

Zıt Etkiler

Dekorasyon zıtlıkla beslenen ve öne çıkmayı bekleyen parçaları doğru şekilde öne çıkartıldığında büyüleyici bir görüntü oluşturan, yetenek gerektiren bir iştir. Salonunuzda zıtlık etkisini kullanarak çarpıcı görünümler elde edebilirsiniz. Bunun için renk kombinlerine ihtiyacınız var. Hangi renkler hangi renklerle birleştiğinde psikolojide nasıl etkiler bırakırlar? Örneğin kırmızıyı salonda veya oturma odasın da kullanmak pek akıllıca olmayacaktır. Eğer kırmızı çok sevdiğimiz bir renk ise bu canlı rengi aksesuarlarınız da kullanmak daha mantıklı olacaktır. Duvar renkleri genel anlamda sade tutulduğunda dekorasyon için çok daha fazla yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz fikir alanı açılacaktır. Yani anlayacağınız ne kadar sade bir salon ve dekorasyon, fikir yaratıcılığı için de bir o kadar fazla alan anlamına geliyor.

Küçük Mekanları Büyütmek

Herkes at koşturacak kadar büyük bir salona sahip olmak ister elbette, ama her zaman bu kadar şanslı olmayabiliyoruz.. Eğer nispeten küçük bir eviniz varsa yine de sevinin, küçük evler her zaman daha samimi sıcak ve temizliği daha kolaydır. Küçük mekanları büyütmenin en etkili yollarından biri de halı ve duvarlarda nötr tonlar kullanmaktır. Yani bunlar uçuk mavi pembe ve krem renkleri olmalıdır. Oturma grubunuz da bu renklerden oluşabilir. Eğer evinizi renklendirmek istiyorsanız canlı renkte bir halı tercih edebilirsiniz. Duvarlarda fazla tablo, çerçeve gibi objeleri kullanmamaya özen gösterin. Bunun yerine avizenizi ve aydınlatmalarınızı seçerken tasarım modellere yer verebilirsiniz..