Bıttım Sabunu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Türkiye’nin en gözde bakım ürünlerinden biri de kendi coğrafyamızda yetişen bıttım ağacının yapraklarından elde edilen bıttım sabunudur! Bıttım sabunu kullananların asla vazgeçemediği, saç cilt başta olmak üzere tüm vücutlarına kullandığı mucizevi bir bakım ürünüdür. Doğal el yapımı ve katkısız bu sabunu birlikte inceleyelim ve faydalarına birlikte göz atalım, keyifli okumalar..

Bıktım Türkiye’nin Siirt ilinde yetişen Bıttım ağacının yapraklarından elde edilen, çitlembik yağının kullanılması ile ortaya çıkmış mucizevi bir sabundur. El yapımıdır, doğal ve katkısızdır. Bu yüzden bebeklerde bile güvenle kullanılabilir. Bıttım Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yetişen bir ağaçtır. Bıttım sabunu çitlembik veya diğer bilinen bir adıyla Menengiç yağından elde edilir. Siirt bölgesine özgü bu ağacın yağından elde edilerek yapılmış bıttım sabunu saça cilde ve tüm vücuda kullanılabilir. İşte bıttım sabununun faydaları;

Bıttım sabunu en çok saç dökülmesi sorunu için kullanılmaktadır. Uzun süre kullanıldığında saç dökülmesi sorununu ortadan kaldırır aynı zamanda antibakteriyel bir sabundur. Yani uygulanan bölgedeki mikropları öldürerek mikrop üremesine engel olur. Uygulanan bölgeyi temizler ve gün boyu temiz kalmasına yardımcı olur.

Özellikle ayaklarda kullanıldığında ayak kokusunu önler, bakterilerin üremesine engel olur, Ayak mantarı, cilt mantarı ve genital bölgede oluşan mantar sorunu için de kullanılır. Antiseptik özelliğinden dolayı mantar oluşumunu engeller. Bölgeyi temiz tutar, aynı zamanda bakteri oluşumunu engellediği için koku sorununu da ortadan kaldırır. Özellikle koltuk altında kullanıldığında yoğun terleme sonucu oluşan kalıcı koku sorununu giderir.

Sivilceleri de tedavi edici özelliği vardır. Antiseptik özelliğinden dolayı bakteri üremesini engeller ve cildin daima temiz ve berrak görünmesine yardımcı olur. Sivilce bakterilerini yok eder. Zamanla sivilcelerin oluşumunu engeller. Ayrıca sivilce lekelerinin geçmesine de yardımcı olur. Güneş lekeleri, cilt lekeleri gibi istenmeyen lekelerin görünümünün azalmasına, renklerinin açılmasına da yardımcı olur. Saçların daha gür parlak görünmesi için de bıttım sabunu kullanabilirsiniz. Ayrıca saç derisinde bulunan yoğun kepeklenme, kuruluk, dökülme, kaşıntı, sedef egzama sorunları için de bıttım sabununu kullanabilirsiniz.