Bu Hatalar Cilt Kalitenizi Düşürüyor

 

Bazen 20-25 yaşında bir bireyin cildinin 40-50 yaşındaki bir birey gibi göründüğünü fark edersiniz. Peki ama cilt kalitesini etkileyen en önemli faktörler nelerdir? Bazen 45-50 yaşındaki kadınların cildinin genç kızlardan çok daha diri çok daha duru olduğunu fark ediyoruz. Cilt kalitesini artırmak için neler yapılabilir? Yaş ile cilt kalitesi doğru orantılı mıdır? Siz de belki de bu hataları yapıyor olabilirsiniz. Yazımızda cilt kalitenizi düşürecek yapılan cilt bakımı hatalarından bahsedeceğiz, keyifli okumalar.. Bu hatalar cilt kalitenizi düşürüyor;

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi bazen çok genç ciltlerin bile daha yaşlı, donuk veya mat göründüğünü fark etmişsinizdir. Bunun en büyük nedenlerinden biri de cildinize yeterince zaman ayırmıyor oluşunuzdur. Cildiniz ile ne kadar ilgilenir ve ne kadar özen gösterirseniz size o kadar karşılığını verir. Örneğin sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere mutlaka cilt tipinize uygun bir sabun bir jel bir köpük veya bir süt yardımı ile cildinizi temizlemeniz toniklemeniz haftada bir peeling işlemi yapmanız oldukça önemlidir. Ayrıca düzenli olarak nemlendirilen cilt kırışıklıkların oluşmasını engelleyecek ve uzun süre karışıklık oluşmadan cilt kalitenizi korumuş olacaksınız.

Minik kırışıklıkların oluşmasının en büyük nedenleri de güneş koruma faktörü içermeyen ürünlerin kullanılmasıdır.

Güneşe çıkmadan evvel mutlaka en az 20-25 koruma faktörü içeren güneş koruyucu losyonları ve kremleri uygulamalı ayrıca güneş gözlüğü kullanmalısınız. Göz çevresinde oluşan minik kırışıklıkların en büyük nedeni güneşin zararlı ışınlarına korunmasız maruz kalmak ve gözlerinizi hafif bir şekilde kısmaktır. Bu tarz kırışıklıklardan korunmak istiyorsanız geniş, Çerçevesi büyük bir güneş gözlüğü edinmenizi öneriyoruz. Sıra geldi cildinizi içten beslemeye. Cildinizi mutlaka günlük iki buçuk, üç litre su içerek içten de nemlendirin. Ayrıca bu iç organlarınızın sağlığı için de oldukça önemlidir. Cilt lekelerini önemsemeden güneş ışınlarına direkt maruz bıraktığınızda cildinizin kalitesini büyük ölçüde düşürmüş olursunuz. Ayrıca içerisinde çok sert granüller bulunan peelingleri haftada 3-4 kere uygulamakta cilt kalitenizi düşüren etmenler arasında yer alıyor. Ergenlik dönemlerinde sıkılan sivilceler iz bırakıyor ve bu lekeler zamanla geçmeden cilde oturuyor..

Bu da cilt kalitesini düşüren bir başka etken. Yağlı ciltler ciltlerine uygun ürünler kullanmadığın da ekstra akne çıkartabiliyor, gözenekleri genişleyebilir ve dolayısı ile cilt daha gözenekli daha kalitesi düşük hale gelebiliyor. Bunun önüne geçmek için yağlı ciltler mutlaka cilt tipine uygun ürünler ile temizlik yapmalı ve tonik kullanımını esgeçmemeli. Keza kuru ciltler ciltlerine yetmeyecek nemlendirici kullandıklarında kuruluklar pul pul dökülerek hatta egzamaya neden olabiliyor. Gördüğünüz gibi cildinizin kalitesini etkileyen birbirinden farklı etmenleri sizler için sıraladık. Sizde bu etkenlere dikkat ederek cilt kalitenizi düşürmeden uzun süre daha genç görünen bir cilde kavuşabilirsiniz.