Buhar Banyosunun Cilde Faydaları

Cilt bakım merkezlerinde cilde uygulanan ilk adımlardan biri olan buhar banyosu evinizin konforunda sizin de yapabileceğiniz, oldukça etkili bir cilt bakım adımıdır. Cilt bakım merkezlerinde ilk adım olarak uygulanan buhar banyosunun cilde faydaları nelerdir? Gelin birlikte göz atalım;

Buhar banyosu özellikle gözenek temizliğinde kullanılan çok etkili bir yöntemdir. Gözenekler nemli ve ıslak ortamlarda genişleyerek temizliğe daha uygun hale gelirler. Bu yüzden siyah nokta, beyaz butonlar ve yağ bezelerini temizlemek için gözenekleri açmak, genişletmek için buhar banyosundan faydalanabilirsiniz. Buhar banyosu gözenekleri genişlettiğinden dolayı uygulayacak maske, peeling gibi işlemlerden daha fazla verim alırsınız.Ürünler daha derin katmanlara işlemiş olur. Buhar banyosu için bir kaba ılık veya sıcağa yakın bir su koyarak yüzünüzü hafif yaklaştıracak şekilde eğin. Birkaç dakika içinde buharın yardımı ile gözenekleriniz genişleyecektir..

Ardından burun bandı yöntemiyle siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz. Genişleyen gözenekleri derinlemesine temizlemek için soyulan maskeler veya burun bandından fadalanabilirsiniz. Böylece gözeneklerin içerisinde bulunan yağ butonlarını kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Buhar banyosundan sonra gözenekleriniz genişlediği için mutlaka kil maskesi gibi gözenekleri sıkılaştıran bir maske yapmalısınız. Kil maskesi için bir miktar beyaz veya yeşil kili gül suyu ile karıştırın. Macun kıvamına geldikten sonra burun çevrenize yoğun şekilde uygulayın. Kurumasını bekledikten sonra ılık bir havlu ile bu maskeyi temizleyebilirsiniz.

Maske sonrası mutlaka tonikleme işlemi yapmalısınız. Bunun için doğal maden suyu veya gül suyu gibi doğal içerikleri rercih edebilirsiniz. İşte buhar banyosunun cilt bakımında faydası bu şekilde! Cilt bakımından alacağınız verimi yükselten, derinlere işlemesini sağlayan buhar banyosunu daha işlevsel hale getirmek için hazırladığınız suyun içine bir miktar papatya veya lavanta yağını damlatabilirsiniz. Bu aynı zamanda aroma terapik bir deneyim yaşamanıza da yardımcı olacaktır. Böylece sinüsleriniz açılacak aynı zamanda baş ağrınız hafifleyecektir.