Birçoğumuzun hafife aldığı ve dikkat etmediği bulaşıcı deri hastalıkları bazen oldukça can sıkıcı olabilir. Öyle ki başkaları tarafından bu hastalıklara yakalanmış ve hala mücadele eden birçok hasta bulunmakta. İşte bilmeniz gereken bulaşıcı deri hastalıklarından bazıları;

Uçuk Mikrobu

Uçuk dönem dönem her insanın çıkardığı ve çıkarmak zorunda olduğu deri hastalıklarının başında gelmektedir. Uçuk mikrobundan korunmak için özellikle kozmetik marketlerinde bulunan tester rujları denenemenizi öneriyoruz. Veya deneyeceksiniz mutlaka bu rujları steril mendiller ile sildikten sonra dudağınıza uygulayın. Ayrıca kişisel olan dudak koruyucu, dudak balmı ve ruj gibi kozmetik ürünleri yalnızca kendiniz kullanın bu şekilde uçuk mikrobundan korunmuş olursunuz.

Siğil

Siğil ellerde, ayaklarda, genital bölgelerde ve yüzde bulunan hafif şişkin, toplu iğne başı büyüklüğünde deri hastalığıdır. Bu hastalıkta tıpkı uçuk mikrobu gibi bulaşıcıdır. Özellikle ayaklarda oluşan siğiller çok çabuk bulaşabilmektedir. Çıplak ayakla basılan toplu yerler, örneğin camiler, kreşler siğil mikrobuna en açık yerlerden bazılarıdır. Başkasının ayakkabısını giymek, çorabını kullanmak gibi basit hatalar da siğil mikrobunun bulaşmasına neden olabilir. Siğil hastahanede özel bir operasyon ile, buz ile dondurularak veya lazer ile tedavi edilebilmektedir.

Deri Mantarları

Özellikle hastahane ve halka açık yerlerde bu mikroplardan bolca bulunmaktadır. Kimi zaman iyi temizlenmemiş havuzlarda ve duş teknelerinde de mantar mikrobuna rastlanmaktadır. Bu mikroptan korunmak için yapılması gereken en önemli şeylerden biri kişisel alanlar dışında hijyen temizliğini yapmamaya özen göstermektedir. AVM tuvaletlerinde maalesef bu mikroplardan oldukça fazla bulunmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için yanınızda antibakteriyel jellerinizi taşıyabilir ve klozet üstüne örtülen peçete tarzı kağıt örtülerden bulundurabilirsiniz .Bu önlemler bir nebze olsun mantar mikrobunu vücudunuza almamanız için alacağınız önlemlerden bazıları.