C Vitamininin Önemi ve C Vitamini Hakkında Bilmeniz Gerekenler

C vitamini büyük küçük fark etmeksizin herkesin vücuduna alması gereken ve günlük olarak tüketmesi gereken vitaminlerin başında yer alıyor. Çünkü C vitamini veya bilinen diğer bir adı ile askorbik asit suda eriyen bir vitamin türüdür. Vücudumuzda diğer vitaminlerin aksine depo yapılmaz. C vitamininin fazlası ise spor sonrası ter veya idrarla birlikte vücuttan  atılmaktadır.

C Vitamini Günlük Olarak Alınmalıdır

Her gün C vitamininin düzenli olarak alınması hem yetişkinler hem de çocuklar açısından çok önemlidir. Günlük olarak C vitamini miktarını fazla alsanız da size yetecek miktar ortalama olarak kadınlar için 75 miligram, erkekler için ise 90-100 miligram civarıdır. Bu vitamin miktarı büyük boy portakal veya 2-3 adet mandalinaya denk gelmektedir. Hamilelik döneminde C vitamini tüketimi ise oldukça önemlidir. Kadınlar için 75 miligram olan durum hamilelik sırasında 90 miligrama kadar çıkmaktadır. Eğer çocuğunuzu emziriyorsanız 130-140 miligram kadar C vitamini almamız gerekiyor.

C Vitamini Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir

Bildiğiniz gibi C vitamini bağışıklık sistemini kuvvetlendirici bir etkiye sahiptir. Eğer immün sisteminizi güçlendirmek, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek daha geç hasta olmak istiyorsanız C vitamini alımını düzenli olarak arttırmalısınız. C vitamini vücuda zarar veren hücrelerle savaşmak için vücuda yeteri kadar direnç sağlayan bir vitamindir. Ayrıca yüksek oranda D vitamini eksikliği yaşıyorsanız doktorların da önerdiği gibi etinizin yanında bir bardak portakal suyu içerek yani D vitaminini C vitamini ile birlikte alarak emilimini hızlandırabilirsiniz.

Cilt Lekelerinden, Güneş Lekelerinden Müzdaripseniz..

C vitamini ayrıca cilt için kullanıldığında cilt lekelerinin görünümünü açan ve cilt lekelerinin görünümünü hafifleterek cildi daha duru taze bir görünüm katan vitamindir. Hatta çoğu eczane kökenli cilt rengi açıcı, leke tedavi edici ve lekelerin rengini açıcı cilt bakım kremlerinin, serumlarının ve toniklerinin içinde C vitaminini sık sık görebilirsiniz.

C vitamini içerikli serumları uyguladıktan sonra mümkün olabildiğince güneşten birkaç gün uzak durmalı ve cildinizi dinlendirmelisiniz. Asit olduğu için güneş lekelerine neden olabilir. C vitaminini günlük olarak almaya ve mümkün olduğunca meyve sularından değil direkt meyve yiyerek tüketmeye özen göstermelisiniz.