Özellikle yaz aylarında günü bitirmeden yağlanan saçlar eminiz birçoğunuzun kabusu.. Gün aşırı saçları yıkamak bu sorunu sadece birkaç saatliğine ortadan kaldıracaktır. Ayrıca sık sık saçlarınızı yıkamanız saç derisindeki sebum dengesini bozacağından saçlarınız daha sık yağlanacaktır. Saçlarınızı ‘tedavi’ etmeye yönelik pratik birkaç uygulama ile saçlarınızın daha geç yağlanmasını sağlayabilirsiniz..

Duş Suyunun Sıcaklığı

Alakasız gibi gelse de saçlarınızı yıkadığınız suyun sıcaklığı saç ve kafa derisi sağlığınızı yakından etkileyen bir ayrıntıdır. Uzmanlar fazla sıcak su ile duş almanın hem deri hem de saç üzerinde ciddi olumsuz sonuçlar doğurabileceğini söylüyorlar. Ilık duş saçlarınız için en ideal sıcaklıktır. Eğer kaynar su ile saçlarınızı yıkamaya devam ederseniz bu saç derinizdeki faydalı yağların erimesine yol açar. Zamanla saç kendini korumak için daha fazla yağ üretmeye başlar. Bu da saçlarınızın daha çabuk yağlanmasına neden olur. Yani bir kısır döngü.. Saçlarınız yağlandıkça duş alacaksınız, bu sefer saçlarınız daha fazla yağlanacak. Duş aralığınızı açın ve suyunuz mutlaka ılık olsun.

Sirkenin Gücü

Elma sirkesinin saç sağlığı üzerinde birçok faydası var. Saçlarınızı şampuanlayıp yıkadıktan sonra durulama suyunuza yarım saç bardağı elma sirkesi ekleyin. Sirke saç derisindeki sebumu dengelerden matlaşan, ağırlaşan saçlarınızı hacimlendirerek daha geç yağlanmasını sağlayacak. Ayrıca eğer kepek gibi saç derisi problemleri yaşıyorsanız bu sorunları da ortadan kaldıracaktır.

Şeffaf Şampuanlar

Piyasadaki ‘renkli’ şampuanlar çoğunlukla içinde nemlendirme özelliği olan şampuanlardandır. Şeffaf yani renksiz, saydam olanlar ise saçı derinlemesine temizlerken saç derisini arındırma özelliğine sahiptir. Gün içinde saçlarımızda biriken kir, yağ,toz gibi dış etkenleri temizlemek için en azından haftada 1 kere arındırıcı şampuan kullanmak çabuk yağlanmayı da kontrol altına alacaktır.