Öncelikle bu yazımızda gününüzü saatlere ayırıp mota mot robot gibi günün her saati yapmanız gereken şeyleri bir kenara yazmanız gerektiğini söylemeyeceğiz. Bahsedeceğimiz çalışma planı düzeni tamamen özgür ruhlara hitap eden ama bir taraftan da düzenli olmayı sevenlerin işine yarayacak, keyifli okumalar.

En Önemli İşlerinizi Sıralayın

Yapılması en zorunlu olan işlerinizden daha az önemli işlerinize bir sıralama oluşturun. Aciliyet teşkil eden işlerinizi en üstte yazın. Ardından bu işler önem sırasına göre birbirini izlesin. Mutlaka yapmanız gereken işleri daha koyu renk bir kalemle yazın veya farklı bir renkte fosforlu kalemle üstünü çizin. Böylece yapmanız gereken işleri asla atlamamış olacaksınız.

Zaman Kontrol Yönetimi

Şüphesiz insan hayatında en değerli şey zaman.. Zamanınızı nasıl kullanacağınız ise tamamen size bağlı. Bazen istemediğimiz işleri yapmamak için erteleyerek o kadar boş vakit harcıyoruz ki adeta yapacağımız işi kendimize unutturmaya çalışıyoruz. Böylece saatler geçiyor ve daha önemlisi verim alacağımız, işlerimizi halledeceğimiz, bizim için en önemli saatler elimizden kayıp gidiyor. Bunun olmaması için en verimli hissettiğiniz saatleri en önemli işlerinize ayırın. Yani listenin başına yazdığınız en can alıcı işlerinizi mutlaka kendinizi verimli hissettiğiniz saatlerde halletmeye çalışın. Aksi halde geç saatlerde hem bunu yapacak motivasyonunuz kalmayacak hem de enerjiniz tükenecek.

Randevuları, Sınavları ve Önemli Tarihleri Not Edin

İnsan zihninin gün içinde çevreden edindiği bilgileri farkında olarak veya olmayarak beynine aldığını düşünürsek önem verdiğimiz tarihleri unutmamız da oldukça olası. Çünkü farkında olmadan beynimiz doluyor. Bunun önüne geçmek için zihninize güvenmek yerine ve ona yüklenmek yerine bu tarihleri kağıtlara yazmanız akıllıca olacaktır. Böylece sınav tarihlerinizi, toplantılarınızı asla unutmamış olacaksınız. Ayrıca beyninizin yükünü hafifleterek aklınızda başka şeyleri tutmak için de yer açmış olacaksınız.