Çay Ağacı Yağı Tüm Vücut Bakımında ve Sağlığında Nasıl Kullanılır?

 

Çay ağacı yağı çok eski zamanlardan beri kullanılan fakat son yıllarda oldukça popüler olan bir cilt bakım yağıdır. Çay ağacı yağını bu kadar popüler yapan elbette antibakteriyel, antiseptik özellikte olmasıdır. Yani uygulanan bölgede bakteri oluşumunu engellemesi bir yana uygulanan bölgede cildin iyileşme hızını artırması da ayrı bir özelliğidir. Çay ağacı yağı hem bakım hem kozmetik ürünlerinin içeriğinde artık sıklıkla kullanılıyor. Fakat tek başına da çay ağacı yağını hem cilt bakımınız da hem de bazı sağlık sorunlarınız da kullanabilirsiniz. Yazımızın devamına buyurun, keyifli okumalar.

Çay ağacı yağı özellikle yağlı ciltler başta olmak üzere gözenekli, akneye meyilli ciltler için bulunmaz bir içeriktir. Antibakteriyel özelliğinden dolayı ciltte bulunan enfeksiyonların, bakterilerin, aknenin içerisindeki irinlerin çevreye yayılmasını ve yeni akneler oluşturmasını engeller. Aynı zamanda cildin sebum dengesini düzenler. Bu yüzden cilt bakımında sıklıkla kullanılır. Çay ağacı yağı özlü yüz yıkama jelleri çay ağacı yağı özlü makyaj temizleme ürünleri cilt bakım kremleri losyonlar ve tonikler bunlardan bazılarıdır. Tüm seriyi bir arada kullanarak çay ağacı yağı özlü içerikler ile cildinizin sebum dengesini düzenleyebilirsiniz.

Leke problemlerinde

Çay ağacı yağının leke giderici özelliği vardır. Özellikle kahverengi lekelerin görünümünün açılmasında çok etkilidir.

Ayak mantarı probleminde

Çay ağacı yağının antiseptik, antibakteriyel özellikte olduğunu söylemiştik. Ayak mantarı sorununun en büyük problemi ise çok çabuk yayılması ve sürekli kendini tekrar etmesidir. Bu yüzden antibakteriyel yani bakteri üremesini önleyici çay ağacı yağı ayak mantarında da kullanılır. Her gün eve geldikten sonra ayaklarınızı çay ağacı yağı özlü özel yıkama jelleri ile yıkayın veya çay ağacı yağı sabunu ile ayaklarınızı güzelce arındırın. Ardından çay ağacı yağını mantar enfeksiyonu bulunan yere bolca uygulayıp çorabınızı giyin. İki, üç günde bir bu rutini tekrar ettiğinizde ayak mantarı sorunundan kurtulacaksınız.

 

Tırnak batmasında

Tırnak batması hem çok acılı, hem de parmaklarınızı şişirip enfeksiyon kapması neden olabilecek kadar önemli bir olaydır. Bu yüzden tırnak batmasının önüne geçmek için çay ağacı yağından faydalanabilirsiniz. Tırnak batmasının olduğu yere bir miktar çay ağacı yağı uyguladıktan sonra tırnağınızı doğru şekilde kesmeniz yeterli olacaktır.

 

Kesiklerde yaralarda ve kaşıntılarda

Çay ağacı yağının cildi iyileştirici ve daha çabuk kabuk bağlamasını sağlayıcı özellikte olduğunu söylemiştik. Bu yüzden çeşitli kızarıklık böcek sokmaları ve kesik gibi durumlarda hem antibakteriyel özelliğinden hem de cildi ekstra iyileştirici özelliğinden faydalanabilirsiniz.