Çay Ağacı Yağının Kullanım Alanları

Son yıllarda özellikle cilt bakımında en sık duyduğumuz yağlardan biri de çay ağacı yağı. yabancı youtuberların öve öve bitiremediği çay ağacı yağı artık ülkemizde de sıklıkla kullanılıyor. yaklaşık 5 10 yıldır çay ağacı yağı içerikli ürünler birbiri ardına piyasaya sürülüyor. cilt bakımından saç bakımına, ağız bakımından vücut bakımına kadar birçok çay ağacı yağı özlü ürünü raflarda görmek mümkün. Peki çay ağacı yağının kullanım alanları nereler, gelin birlikte göz atalım, keyifli okumalar..

Sivilceler Üzerinde Çay Ağacı Yağı Kullanımı

Sivilceler üzerinde oldukça etkili olan çay ağacı yağı antiseptik özelliği sayesinde çok tercih ediliyor. Sivilcenin üzerine bir miktar uygulandığında hem sivilcenin ağrısını, hem kızarıklığını, hem şişliğini alırken sivilcenin bir sonraki güne küçülmesine de yardımcı oluyor. Bu bölgede bakterilerin üremesini engelliyor ve bölgeyi temiz tutarak sivilcenin iyileşme süresini de hızlandırıyor. Bu yüzden özellikle sivilceli ciltler sivilcelerin küçülmesi için bölgesel olarak kullanabilirler. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir nokta var çay ağacı yağı güçlü bir yağ olduğundan dolayı tüm cilde uygulanmaya uygun değildir. Bölgesel olarak kullanmak her zaman daha doğru olacaktır. Veya diğer yumuşak yağlar ile inceltilerek kullanılabilir.

Tüm yüze uygulanan çay ağacı yağı içerikli ürünler bulunuyor. Fakat bu ürünler seyreltilerek yani inceltilerek, başka ürünler ile karıştırılarak piyasaya sürülüyor. Cilt bakım ürünlerinde kullanılan çay ağacı yağının kremi maskesi, toniği, yüz yıkama jeli de bulunuyor. Dilerseniz karma ve yağlı ciltler için uygun olan bu ürünlere de tercih edebilirsiniz.

Saçlarda Kullanımı

Çay ağacı yağı yağlı saçlara, yağlı saç derisine de birebir. Özellikle çabuk yağlanan, sönen hacimsiz saçlarınız var ise arındırıcı şampuan olarak çay ağacı yağı özlü şampuanları kullanabilirsiniz veya kendi arındırıcı şampuanınızı yapabilirsiniz. Kullandığınız mevcut şampuanın içine bir miktar çay ağacı yağı dökerek iyice çalkalayın. Böylece çay ağacı yağının arındırıcı antiseptik özelliğinden faydalanarak saç derinizi derinlemesine temizleyebilirsiniz. Yazın sık yağlanan saç derisi sorunu için harika bir içeriktir. Ayrıca saçlarınızın hacim kazanmasına, parlamasına da yardımcı olur.