Chia Pudingi Nasıl Yapılır?

Eminiz ki son zamanlarda chia tohumunu sık sık çevrenizden duyuyorsunuzdur.. Özellikle sağlıklı beslenme spor ve sağlıklı yaşam gibi kavramları hayatınıza dahil etmek istiyorsanız bu besleyici içerikten mutlaka faydalanmalısınız! Görünümü tıpkı kuş yemini andıran Chia tohumu faydaları ile sizi oldukça şaşırtacak! Kimi zaman lezzeti yüzünden tercih edilmeyen chia tohumları bu puding sayesinde sizin de lezzet anlayışınıza uyabilir.

İlk olarak biraz chia tohumunun faydalarından bahsedelim. Beyaz, koyu kahverengi, siyah ve alacalı renklere sahip olan chia tohumları içerisinde yüksek oranda Omega 3 ve lif içerir. Bu yüzden gerek sağlıklı beslenme için gerekse spor rutininiz için olmazsa olmaz tohumlardan biridir. Oldukça yağlı olan bu tohum günde 2 kere yarım yemek kaşığı kadar alınabilir. Fakat eğer chia tohumunu tadını sevmiyorsanız çeşitli tarifler ile yemenin bir yolunu bulabilirsiniz. Chia tohumu anemi, kansızlık, depresyon, kilo verme, sindirim sistemini çalıştırma, kan şekerini dengeleme ve Omega 3 bakımından zengin olduğu için beyinsel gelişim açısından da çok önemlidir. Özellikle saçlarınızın parlaklığı, cildinizin aydınlığı, tırnaklarınızın sağlığı için de chia tohumu vazgeçilmeziniz olacak! İşte bu mucizevi tohumun en lezzetli hali chia pudingi.

Chia pudingi yapmanız için istediğiniz meyvelere, bir su bardağı süte ve bir yemek kaşığı chia tohumuna ihtiyacınız olacak.. Dilerseniz tatlandırmak için içerisinde bal da ekleyebilirsiniz. İlk olarak hazırladığınız sütün içerisine bir yemek kaşığı kadar chia tohumunu dökün ve iyice karıştırın. Bir gece buzdolabında üzeri kapalı olacak ve hava almayacak şekilde bekletin.Chia’nın kendine özgü pudingimsi kıvamı ile sütünüz adeta bir puding, jöleye dönüşecektir. Üzerine isterseniz kivi, muz,  elma gibi meyveleri dilimleyerek tatlandırabilirsiniz. Veya içerisine bal pekmez koyarak tatlı bir hale getirebilirsiniz. Afiyet olsun!