Cildiniz Kış Aylarına Hazır Mı?

Mevsim geçişlerinde cildimiz de reaksiyon gösteriyor. Özellikle bağışıklık sisteminizin düştüğü zamanlarda sık sık hasta oluyoruz. Bu cildimiz için de geçerli. Bağışıklık sistemimizin zayıfladığı zamanlarda cildimiz kuruyup pul pul dökülmeye, hatta uçuk çıkartmaya başlar. Bunun en büyük nedeni mevsim geçişlerinden etkilenen cildin kendini savunmasıdır. Sizde cildinizi Kışa hazırlamak için yazımızdan faydalanabilirsiniz, keyifli okumalar..

Mevsim Geçişlerinden Etkilenen Cilt Belirtileri

Cildiniz mevsim geçişlerinden ekstra olarak etkileniyorsa, kuruyup pul pul dökülüyor ve matlaşıyorsa nemlendirici ürünlerinizi değiştirmenin vakti geldi demektir. Bildiğiniz gibi yaz aylarında çabuk emilen, cildimizde ağırlık yapmayan ve nem oranı düşük ürünler kullanıyoruz. Jel formdaki bu ürünler cildimiz tarafından hızlıca emiliyor. Fakat kışın jel formdaki bu ürünler cildimiz için yetmeyebiliyor. O halde balm kıvamındaki daha yoğun nemlendirici de ve daha yoğun bir şekilde uzun sürede emilen kremlere geçmenizi öneriyoruz. Böylece cildiniz ekstra olarak daha uzun süre nemli kalacak ve jel form da ürünleri hayatınızdan çıkardığınız dan dolayı daha uzun süre nemlendirme etkisi ile balm formdaki ürünlere yönelmenizi öneriyoruz.

Dışardan ve İçeriden Nem Takviyesi

Cildiniz için yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden biri de elbette su içmek. Cildinizi her ne kadar dışarıdan beslemeye çalışırsanız çalışın yeteri kadar sıvı tüketmiyorsanız mutlaka kuruluk ve matlık görünümü baki kalacaktır. Bunun önüne geçmek için günde iki buçuk üç litreye yakın su içmenizi öneriyoruz. Mevsim geçişlerinde cildinizde ekstra olarak aknelenme ve sivilcelenme, isilik, kızarıklık, pul pul dökülme gibi sorunlar yaşıyorsanız makyaja bir süre ara vermenizi öneriyoruz. Bırakın cildiniz nefes alsın ve mevsime uyum sağlamaya çalışın. Bunun için sabah ve akşam cildinizi temizleyip nemlendirmeniz yeterli olacaktır. Haftada bir gün peeling uygulayarak cildiniz üzerindeki ölü derilerden kurtulabilir ve cildinizin kendini yenilemesine yardımcı olabilirsiniz.

Haftada bir gün peeling uygularken mikro tanecikleri cildinizi kızartmayacak ve çizmeyecek peelinglerden kullanmanızı öneriyoruz. Cildiniz mevsim geçişlerinde ekstra olarak hassas olacağı için mikro tanecikli peelingler cildinizi kızartmayacak, çizmeyecek ve cilt üzerindeki pütürlerin giderilmesine yardımcı olacaktır. Son olarak mevsimsel sivilce lekeleri ve kızarıklıklar için doğal bir mucize olan çay ağacı yağını deneyebilirsiniz. Cildinizdeki akneleri, sivilceleri sıkmamaya ve özen gösterin. Eğer daha çabuk kurmasını ve leke kalmadan geçmesini istiyorsanız bir miktar çay ağacı yağını pamuğa döktükten sonra sorunlu bölgeye uygulayın.

Çay ağacı yağının antibakteriyel etkisi sayesinde sivilceleriniz, lekeleriniz çok daha çabuk geçecek ve özellikle akne lekeleriniz leke kalmadan iyileşme sürecine girecektir. Sizde bu yöntemler deneyerek cildinizi mevsim geçişlerinde koruyabilir ve özellikle kışa hazırlarken ekstra olarak dinlendirip nemlendirebilirsiniz.