Cildinize Zarar Veren Hatalı Bakım Uygulamaları

Günümüzde birbirinden farklı sitelerde cilt bakım ürünü önerilerini okuyoruz. bazen cildimizin mevcut durumunu gözden geçirmeden veya herhangi bir ürünün cildimize anti Reaksiyonunu düşünmeden direk alıp kullanıyoruz. Bunun sonucunda cilt kalitemiz bozuluyor veya uzun vadede geçmeyen sivilcelere kavuşuyoruz.. Peki ama her uygulama doğru mu? İşte cildinize zarar veren hatalı bakım uygulamaları;

Peeling yapmak cilt yüzeyindeki ölü derilerin giderilmesi, cildin daha parlak hale gelmesi ve uygulayacağınız bakım ürünlerinin daha derine işlemesi açısından oldukça önemlidir. Fakat her cilde her peeling uygun değildir! Özellikle hassas bir cildiniz var ise iri tanecikli peelingler cildinizi çizebilir. Ayrıca her türlü peelingi bastırarak uygulamak sizin gözle göremeyeceğiniz mikro çiziklere neden oluyor! Bu yüzden tüm peelingleri çok hafif hareketler ile uygulamak önemli. Eğer cildiniz ekstra hassas, kızarmaya ve sivilcelenmeye müsait ise o halde iri, sert tanecikli peelinglerden kesinlikle uzak durmalısınız. Özellikle akneli, aktif sivilceli cilde sahipseniz asla peeling yapmamalısınız. Bu aknenin yayılmasına yardımcı olur, tüm cildinize yayılabilir. Bu durumlarda eğer çok ihtiyaç varsa daha ince partiküllü, tıpkı bir toz gibi olan temiz içerikli peelingleri kullanabilirsiniz. Cildinize yaptığınız bir başka hatalı uygulama ise kese yapmak! Kese bildiğiniz gibi tüm vücuda uygulanan özellikle bacaklardaki batıkların geçmesinde önemli rol oynayan bir bakım rutini, fakat yüz bölgesine kese yapmak hiç de masum değil.. Yüzümüz vücudumuzun diğer bölgelerine oranla daha fazla kan damarına sahiptir. Bu yüzden bu damarları çatlatmamak ve kızarıklıklara neden olan bu uygulamadan kaçınmanız gerekiyor.

Alerjik Besinler

Cilt bakım hatalarının en büyüğü tüm doğal bakım yiyeceklerini cildimize bizzat uygulamak.. Örneğin domates, çilek, limon ve benzeri ürünler tahrişe ve birçok ciltte irritasyona sebep olabilir. Bu tarz asidik meyvelerin alerjik reaksiyonları vardır. Bu yüzden herhangi bir meyveyi, sebzeyi cildinize direkt uygulamadan önce mutlaka bileğinizin iç köşesinde deneme yaparak alerjik reaksiyon gösterip göstermediğini denemelisiniz. Unutmayın hiç de masum olmayan cilt yanıkları doğal ürünleri uyguladığınızda gerçekleşiyor. Dermatologlar bu konuda uyarıyor. Domates çilek gibi asidik meyveler uzun süre geçmeyecek cilt yanıklarına dahi sebep olabiliyor!