Cildinizin Daha Erken Yaşlanmasına Sebep Olacak 4 Hata

Yıllar geçtikçe yaş almak güzel bir şey elbette.. Bazen kırışıklıkları sevmek kendinizle barışık olmanın ilk yolu olabiliyor. Fakat zamanı gelmeden çok erken yaşta kırışıklıklarınızın artmasının cilt kalitenizin bozulmasının başka sebepleri olabilir. İşte yaşlanmanızı hızlandıracak dört farklı hata;

1-  Yanlış Makyaj Temizleme Yöntemi

Makyaj temizleme yönteminin cildinize uygun olup olmaması çok önemlidir. Özellikle makyaj temizleme mendilleri cildi çekiştirdiğinden çok daha çabuk kırışmasına ve tahriş olmasına neden olur. Özellikle göz makyajını çıkartmak için gözümüzü sağa sola çekiştirmek göz çevrenizde kaz ayaklarının oluşmasından, Göz çevrenizin daha çabuk karışmasına neden olur. Bunun yerine daha yumuşak formda süt bazlı makyaj temizleyicilerden faydalanabilirsiniz.

2-  Cildi Nemsiz Bırakmak

Erken yaşlanmanın en büyük sebeplerinden ilki şüphesiz cildin nemsiz bırakmaktır. Nemsiz kalan cilt daha çabuk kırışmaya, nemini kaybettiğinden dolayı matlaşmaya ve çizgilenmeye çok müsaittir. Bunun önüne geçmek için mutlaka cildinize uygun bir nemlendirici ile cildinizi sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Cildinize uygun nemlendiriciler kullanmak cilt kalitenizi arttıracağı gibi cildinizin sebum dengesini de düzenleyecektir. Yağlı, kuru, karma ciltlerin, kısacası tüm cilt tiplerinin nemlendirmeye ihtiyacı vardır.

3-  Güneşten Korunun

Güneş yaşlanma belirtilerini ilk olarak göreceğiniz en zararlı dış etmenlerden biridir.. Elbette güneşin E vitamini gibi faydaları özellikleri de vardır. Fakat bu tarz özelliklerinden faydalanabilmek için mutlaka güneş koruyucu kullanmanız öneriliyor. Özellikle yüzünüz için 40 ve üzeri güneş koruma faktörü kullanmadan güneş ışınlarına cildinizi maruz bıraktığınızda lekelenme, sivilcelenme, gözenek genişlemesi ve karışma gibi birçok problem gözlemleneceksiniz.. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için ayrıca iki saatte bir güneş koruyucusunu yenilemeyi de ihmal etmeyin. Gün içinde güneş koruyucu yenilemek zor geliyor ise yeni çıkan sprey formda güneş koruyucularınızı makyajınızın üzerine dahi uygulayarak güneşin zararlı ışınlarından cildinizi koruyabilirsiniz..

4-  Cildi Çalıştırmamak

Kırışıklık giderici kremlerin, gece maskelerinin, gece kremlerinin tek başına işe yaramasını düşünmüyorsunuz herhalde.. Cilt masajı ile aktive olan bu tarz ürünleri çalıştırmanız çok önemlidir. Cildinizde minik dokunuşlar ile masaj yapmanız cilt dokusunun yenilenmesine, kan dolaşımının hızlanarak kırışıklık oluşumunun ertelenmesine yardımcı olur. Cildinize dokunmaktan korkmayın! Özellikle temiz elleriniz ile gece bakımımızı yaparken kremi yedirmek için mutlaka masaj ile cildinizi çalıştırın.