Bir arkadaşınızda veya bir ünlüde görüp vurulduğunuz ruju hemen gidip satın aldınız, ama asla onlarda durduğu gibi sizde durmadı, bu durumu kimler yaşadı? Cilt alt tonu aynı ruju birden fazla kişide bambaşka gösterebilir. Kendi cilt alt tonunuzu belirleyerek size en çok yakışan ruj renklerini kolayca bulabilirsiniz.

Cilt Alt Tonu Nasıl Belirlenir?

Cilt alt tonunuzu oldukça kolay bir yöntem ile evde kendiniz belirleyebilirsiniz. El bileklerinize bakın, eğer ‘Yeşil’ damarlar görüyorsanız siz ‘sıcak alt tonlu’ bir tene sahipsiniz. Eğer damarlarınızı ‘Mavi’ görüyorsanız ‘soğuk alt tonlu’ bir tene sahipsiniz demektir. Her 2 damar rengini de görüyorsanız, yani damarlarınızdan kimisi yeşil, kimisi mavi ise siz ‘Nötr’ alt tona sahip birisiniz.

Sıcak Alt Tonlu Ten İçin Ruj Seçimi

İçinde mavilik bulunan,soğuk kırmızılar size yakışmayacak ve çok çiğ duracaktır. Bunun yerine içinde daha çok ‘turunculuk’ barındıran kırmızı rujları tercih edebilirsiniz. Kahverenginin ‘kiremit’e kaçan tonları yine cildinize çok yakışacak ve doğal rengini ortaya çıkartacaktır. Soğuk şeker pembelerinden kaçının! Bunun yerine içinde kahvelik bulunan, şeftalimsi pembe rujlara yönelebilirsiniz.

 

Soğuk Alt Tonlu Ten İçin Ruj Seçimi

İçinde hiç sıcaklık bulundurmayan tok kırmızılar ten renginizi oldukça güzel ön plana çıkartacaktır. Ayrıca içinde ‘mavilik’ bulunan soğuk alt tonlu kırmızı rujlar dişlerinizi de daha beyaz gösterecektir. Boz kahveler, içinde grilik bulunduran ‘nude’ rujları ten renginiz kaldırabilir ve oldukça iddialı seçimler yapabilirsiniz. Keza soğuk, canlı pembeler de cildinize oldukça yakışacaktır.

Nötr Alt Tonlu Ten İçin Ruj Seçimi

Belki de en şanslı ten grubuna dahil ‘nötr alt tonlu’ kişiler için renk skalası oldukça geniş. Hem sıcak hem de soğuk alt tonlu kişilere yakışan rujları bir arada kullanabilirsiniz. Hem sıcak kahverengiler hem de soğuk bordo ve kırmızıları ten renginiz kolaylıkla taşıyabilir.