Cilt Bakımında C Vitamini Nasıl Kullanılır?

Nasıl ki vücudumuz için aldığımız vitaminler bizlere sağlık kaynağı oluyor, eksikliğinde bazı sıkıntılara yol açıyorsa cildimiz için de bazı vitaminler bir o kadar faydalı hale geliyor. Cildimiz için kullanılan en elzem vitamin türlerinden biri de C vitaminidir. C vitamini çoğu kişi tarafından bilinmese de aslında ciltte harikalar yaratan mucizevi bir vitamin türüdür. C vitamini cilt için nasıl kullanılır? Cilt bakımında C vitamini kullanırken nelere dikkat edilmeli? Ciltte C vitamininin önemi nedir? Gelin birlikte keşfedelim, keyifli okumalar.

Öncelikle C vitamininin bir asit türü olduğunu belirterek yazımıza başlayalım.

Cilt için nasıl ki kremler, bazik maddeler, tonikler kullanıyorsak kimi zaman asitler kullanarak da cildimizi derinlemesine temizleyebilir, derinlemesine nemlendirebilir hatta leke görünümünü minimuma indirebiliriz. Önemli olan doğru şekilde doğru zamanda doğru yaşta doğru vitamin türlerini kullanmaktır. C vitamini kullanırken mutlaka bir alerji testi yapılmalı ve cildin reaksiyonu ölçülmelidir. İçerisinde yeterli miktarda C vitamini ürünü bulunduran bazı kremler, losyonlar kullanarak başlanabilir. Başlı başına sadece C vitamini kapsülleri ve C vitamini serumları yeni başlayanlar için biraz ağır olabilir.

C vitamini kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Cilt için C vitamini içerikli ürünler kullanılırken dikkat edilmesi gereken en temel nokta yazımızın başında belirttiğimiz gibi ilk olarak alerji testi yapmak, ikinci olarak ise asit tarzı bu maddeyi sadece gece uygulamaktır. Gündüz uygulayıp C vitamini içerikli ürünler ile güneşe çıkmak ekstra lekelenme, ekstra sivilcelenme veya yanıklara neden olabilmektedir. Gece uygulanan C vitamini güneş ışınlarına maruz kalmadığınızdan dolayı çok daha rahat ve komplikasyon yaratmadan cildinizi derinlemesine besler.

C vitamini hafif içerikli bir asittir. Peki ama bu asit cildimizde nasıl etkilere yol açıyor? Bildiğiniz gibi cildin en üst katmanında ölü deriler bulunuyor. Ölü derileri soymak için kim zaman peeling tarzı tanecikli ürünlerden faydalanıyoruz. Fakat asit tarzı ürünlerde peelingin yaptığı keseleme işlemini yerine getirebiliyor. C vitamini kullandığınızda cildinizin en üst tabakası olan ölü derinin soyulmasını ve alt kısımda bulunan daha canlı derinin ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz. C vitamini ayrıca asidik bir madde olduğundan dolayı cilt lekelerinin açılmasında ve görünümünün minimuma inmesinde de büyük rol oynar. C vitamini kullanırken masajla uygulamak diğer ürünler ile etkileşime girmesini engellemek, C vitamini içeren serumları krem güneş görmeyen yerlerde saklamak ve serin yerde saklamak da bir o kadar önemli. Son olarak C vitamini içerikli ürünler daha koyu renkli ambalajlarda ve şişelerde satılarak muhafaza muhafaza edilmelidir. Güneş ışını alan C vitamini etkisini yitirecektir. Bu yüzden C vitamini içerikli kremleriniz, losyonlarınız veya serumlarınız var ise mümkün olabildiğince serin ve güneş görmeyen yerde saklamaya özen gösterin.